شروع فصل سوم

مدرس: بهنام رجبی    زمان: 24 دقیقه

down-arrow

آموزش سیستم تامین کنندگان و انبار در نرم افزار سپیدار

به نام خداوند بخشنده و مهربان ، در قسمت اول از فصل سوم از دوره آموزش جامع صفر تا صد نرم افزار سپیدار با موضوع آموزش سیستم تامین کنندگان و انبار در نرم افزار سپیدار در خدمت شما عزیزان هستیم تا بتوانیم در قسمت های بعد در این فصل هر زیر مجموعه از آن را دنبال کنیم.

خرید سیستم تامین کنندگان و انبار

اگر در حال حاضر نرم افزار سپیدار را تهیه کرده اید یا از قبل داشته اید اما ماژول تامین کنندگان و انبار جز آن نیست جای هیچ نوع نگرانی ای وجود ندارد زیرا در هر زمانی ما می توانیم ماژول های اضافی مورد نظر خود را فقط با پرداخت مبلغ همان ماژول به نرم افزار اضافی کنیم؛ برای تهیه این ماژول کافی است سایت حساب سنتر را در مرورگر خود جستجو کنیم و از منوی نرم افزار حسابداری در سایت گزینه نرم افزار سپیدار را انتخاب کنیم.

خرید آنلاین از حساب سنتر

منو نرم افزار سپیدار

برای تهیه ماژول جدید پس از باز شدن صفحه ی نرم افزار سپیدار می بایست تیک گزینه «نرم افزار سپیدار را دارم و میخواهم سیستم اضافه کنم.» را بزنیم و بعد از آن سیستم های مورد نیاز خود را انتخاب کنیم و در انتها مشخصات خود را وارد و دکمه ی تکمیل سفارش را بزنیم.

انتخاب ماژول ها

تکمیل فرآیند خرید

پس از ثبت سفارش تا یک ساعت بعد در زمان اداری توسط گروه حساب سنتر با شما تماس گرفته می شود وهماهنگی ها برای ارائه قفل سخت افزاری جدید با شما انجام می شود؛ البته این امکان وجود دارد تا ثبت سفارش خود را در زمان اداری نیز با شماره ی 021-88800130 نیز انجام دهیم.

ماژول تامین کنندگان و انبار

در محیط نرم افزار سپیدار با کلیک بر روی ماژول تامین کنندگان و انبار می توانیم گزینه های مربوط به این بخش را ملاحظه کنیم که اولین گزینه آن در بخش عملیات «فرایند خرید» است که شامل نمودار آبشاری نمایانگر فرایند موجود در ماژول تامین کنندگان و انبار می باشد.

فرآیند خرید در سیستم تامین کنندگان و انبار

در ادامه به بعضی از ویژگی های شاخص، بخش های مختلف این سیستم به صورت خلاصه وار می پردازیم تا در قسمت های بعد به شکل کامل آنها را مرور کنیم.

انبار ها

در نمودار ماژول تامین کنندگان و انبار نرم افزار سپیدار انبار ها نمایش داده نشده اند. اما ما می توانیم به تعداد دلخواه انبار های مجزا از هم معرفی کنیم مثلا کالا های موجود در فروشگاه را به عنوان انبار فروشگاه و کالا های دپو شده در انبار اصلی را به عنوان انبار اصلی معرفی کنیم؛ یا حتی با توجه به اینکه بعضی از شرکت ها در نقاط مختلف دارای انبار هستند میتوانیم در نرم افزار تمام انبار ها را بصورت جداگانه تعریف کنیم.

کالا ها

با توجه به نمودار فرآیند فروش مشاهده می کنیم که یکی از دو گزینه سطح اول آن کالا است. ما در تعریف کالا های خود در نرم افزار سپیدار می توانیم ویژگی ها و مشخصه های گوناگون آنها را مانند برند، اندازه ، رنگ، مدل و هر آنچه که مورد نیاز ما است را نیز همراه کالا تعریف کنیم.

تعریف کالا در سیستم انبار

تامین کنندگان

تامین کنندگان نیز در کنار کالا در نمودار دیده می شوند و ما زمانی که کالایی را از شخصی خریداری می کنیم باید حتما نقش تامین کننده را برای او انتخاب کرده باشیم.

تعریف تامین کننده

فاکتور خرید

با توجه به نمودار بعد از اینکه ما کالا ها و تامین کنندگان خود را به نرم افزار معرفی کنیم میتوانیم فاکتور های خرید خود را نیز در نرم افزار ثبت کنیم. که بتوانیم در مرحله بعد از آن رسید های انبار خود را نیز ثبت کنیم.

ثبت فاکتور خرید

رسید انبار

با توجه به مسئله ای که در قسمت های پیشین در فصل دریافت و پرداخت مطرح کردیم تنها راه برای افزایش و کاهش موجودی نقد و بانک در نرم افزار ثبت «رسید دریافت» و «اعلام پرداخت» است.

ثبت رسید انبار

در سیستم تامین کنندگان و انبار نیز تنها راه هایی که برای افزایش و کاهش موجودی انبار وجود دارد ثبت «رسید انبار جدید» و «برگشت خروج از انبار جدید» که منجلب به افزایش تعداد کالا می شود و ثبت «خروج انبار جدید» و «برگشت رسید انبار جدید» که باعث کاهش تعداد کالا می شود می باشد .

اسناد انبار

در نتیجه تنها با ثبت چهار فرم که در بالا ذکر شد در انبار ما گردش کالا بوجود می آید و ثبت فاکتور ها مانند فاکتور فروش در موجودی انبار ما تغییری ایجاد نمی کند و ثبت فاکتور فروش تنها باعث ثبت سند فروش و در نتیجه باعث بستانکار شدن فروش و بدهکار شدن حساب های دریافتنی می شود.

پس با توجه به گفته های پیش تر با ثبت فاکتور خرید نیز موجودی انبار ما افزایشی نخواهد داشت تا زمانی که رسید انبار اجناس خریداری شده نیز ثبت گردد.

صورت حساب طرف مقابل

زمانی که ما یا تامین کننده نیاز داشته باشیم که کالا هایی که از تامین کننده خریداری کرده ایم و مبالغی که بابت خرید هایمان به تامین کننده پرداخت کرده ایم را مشاهده کنیم، می توانیم از این فرم بهره ببریم.

صورت حساب طرف مقابل

تعریف الگوی بارکد دو بعدی

این گزینه را ما در زیر منوی عملیات ماژول تامین کنندگان و انبار می توانیم مشاهده کنیم که در اصناف گوناگون مانند مجموعه هایی که دارای کالا های وزنی هستند یا نیاز به ذخیره اطلاعات بیشتری در بارکد های خود هستند کاربرد ویژه ای دارد که برای اطلاع از کاربرد آن پیشنهاد می کنم که مقاله «ویژگی های بارکد دو بعدی چیست؟» را مطالع کنید.

بارکد

قیمت گذاری

یکی دیگر از ویژگی هایی که می توان در این بخش مشاهده کرد ویژگی قیمت گذاری اجناس با استفاده از میانگین موزون متحرک روزانه می باشد که دارای کنترل های زیادی می باشد که در قسمت های آتی  به آن خواهیم پرداخت.

قیمت گذاری محصولات تولیدی

این ویژگی در ماژول «تامین کنندگان و انبار تولیدی» وجود دارد و ما می توانیم با ارائه اطلاعاتی چون مواد مصرفی ، دستمزد ، سربار و … محصولات تولید شده را نیز قیمت گذاری کنیم.

ارز ها

البته ماژول جداگانه نیز با نام سیستم تولید نیز وجود دارد که میتواند قیمت محصولات تولیدی را به شکل خودکار برای شما حساب کند که در آموزش های پیش رو به این سیستم نیز خواهیم پرداخت.

انبار گردانی

ویژگی دیگری نیز که در نرم افزار سپیدار وجود دارد انبار گردانی است و ما میتوانیم در هر زمانی و هر چند بار، هر کدام از انبار های ثبت شده در نرم افزار را انبار  گردانی کنیم و محدودیتی نیز در این امر برای ما وجود نخواهد داشت.

همانطور که در زیر منوی سیستم تامین کنندگان و انبار مشاهده می کنید گزینه های کاربردی دیگری مانند گزارش های انبار بر اساس معیار های متفاوت نیز در این ماژول وجود دارد که در قسمت های بعد در این فصل به شکل مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

آشنایی با سیستم تامین کنندگان و انبار را تا همین حد بسنده می کنیم و در قسمت های بعد به شکل کامل به بخش های مختلف آن می پردازیم. در قسمت بعد به موضوعات «تعریف انبار»، «تعریف مشخصات کالا و خدمت» و «تعریف تامین کنندگان» خواهیم پرداخت.

لطفا سوالات ،نظرات و انتقادات خود را در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنیدتا ما قادر باشیم که کیفیت خدمات آموزش های ارائه شده به شما عزیزان را افزایش دهیم.

در صورت تمایل نیز برای اطلاع از اخبار های حیطه حسابداری و آموزش ها و مقالات جدید، شبکه های اجتماعی گروه حساب سنتر را نیز دنبال کنید. با تشکر از همراهی شما

59 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مجید
  1402-04-14 11:23

  سلام وقت بخیر بخواهیم از شرکت که شهرک صنعتی هست به دفتر شرکت در شهر کانکت بشویم باید چکار کنیم.

  پاسخ
  • سلام مجید عزیز
   برای این مورد باید نرم افزار را برای شما تحت وب کنیم.
   لطفا با شماره 02188800150 تماس بگیرید.
   سپاس از همراهی شما

 • زندی
  1401-10-11 12:23

  سلام. برای انتقال بین انبارها و نقطه سفارش کالا لازم به خرید چ آیتمهایی هست ؟؟

  پاسخ
  • سلام زندی عزیز
   سیستم تامین کنندگان و انبار برای انجام این موارد مناسب می باشد.
   اگر نیاز به شماوره تخصصی تر در زمینه خرید یا تکمیل نرم افزار خود دارید، میتوانید با شماره 02188800150 تماس بگیرید.
   سپاس از همراهی شما

 • معصومه
  1401-09-13 18:31

  سلام وقت بخیر
  چگونه میشه از سیستم سپیدار خروجی موجودی ریالی انبار ها رو گرفت

  پاسخ
 • زینب
  1401-08-04 11:01

  سلام وقت به خیر متشکرم بابت توضیحات
  نسخه ازمایشی سپیدار رومیتونیم داشته باشیم

  پاسخ
 • حسن عظیمی
  1401-05-10 16:36

  با سلام خواهشاً سی دی آموزش انبارداری را چه کسی تهیه کنیم.ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • مریم فلاحتی
  1401-02-29 10:38

  با سلام
  امکان استفاده همزمان بخش انبار برای فروشگاه وجود داره چون نرم افزار من نسخه شرکتی هست و بخش فروش و انبارش خدماتیه و عملا از بخش انبار استفاده نمی کنم. میتونم الان به صورت مجزا از این بخش برای فروشگاه استفادئه کنم؟

  پاسخ
  • سلام مریم عزیز
   پیشنهاد میکنم از دیتابیس مجزا استفاده کنید؛ استفاده از انبار در دیتابیس جاری باعث به هم ریختن حسابها و تراز مجموعه شما میشود.
   سپاس از همراهی شما

 • رضا موسوی
  1401-02-23 10:12

  بسیار عالی-جامع و کامل
  بنده خودم سرپرست انبارهستم و متوجه هستم که ابزار و امکانات این نرم افزار چقدر جامع هستش و بسیار ممنون از توضیحات و نحوه ی ارائه مطالب

  پاسخ
 • رحیمه
  1401-02-19 09:32

  سلام در سالهای قبل کالا ها به اشتباه در تفصیل تعریف شده امکان اصلاح به اینکه کالاها در جای اصلی قرار بگیرد وجود دارد ؟

  پاسخ
  • سلام رحیمه عزیز
   به اطلاعات بیشتری در رابطه با نحوه ثبت گردش کالا که تا به حال انجام داده اید نیاز است؛ پیشنهاد میکنم برای کسب مشاوره با شماره 02188800150 تماس بگیرید.
   سپاس از همراهی شما

 • خیلی ممنون دستتون درد نکنه بصورت کامل و ساده بیان کردین لذت بردیم

  پاسخ
  • سلام احمد عزیز
   خوشحالم که آموزش ها برای شما مفید بوده است؛ سپاس از لطف و همراهی شما

 • آتوسا
  1400-12-03 10:54

  عالی هستین

  پاسخ
 • سینا
  1400-11-16 15:27

  ممنون بابت زحماتتون 🙏🙏🌼🌼

  پاسخ
 • امید
  1400-08-17 15:23

  سلام من اصلا نمیتونم ویدیو رو دانلود کنم

  پاسخ
  • سلام امید عزیز
   امکان دانلود ویدیو ها وجود ندارد، فقط به صورت آنلاین میتوانید ویدیو ها را مشاهده نمایید.
   سپاس از همراهی شما

  • وحید
   1400-11-30 12:06

   آقای رجبی دستتون درد نکنه
   خیلی خوبی اصن عاشقت شدم

  • سلام وحید عزیز
   خوشحالم که آموزش ها برای شما مفید بوده است؛ سپاس از لطف و همراهی شما

 • حامد
  1400-06-15 17:27

  سلام وقت بخیر ویدیو ها عالی هستند ولی متاسفانه برای بنده بی صدا پخش میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام حامد عزیز
   با بعضی مدل های آیفون اختلال دارند؛ با دستگاه دیگری تست بفرمایید.
   سپاس از همراهی شما

 • رخساره فلاح
  1400-05-19 08:01

  خیلی ممنون، از آموزش‌های مفیدتون

  پاسخ
 • مهرداد
  1400-04-07 13:31

  سلام میخواستم بدونم چطور میشه حواله انبار رو به داشتن رسید انبار مشروط کرد یعنی تا کالایی رسید نشده باشه نشه براش حواله صادر کرد ممنون

  پاسخ
 • حسین
  1400-02-15 14:53

  سلام چطوری میشه ویدئو ها رو دانلود کرد

  پاسخ
  • سلام حسین عزیز
   امکان دانلود را در نظر داریم در آینده اضافه کنیم؛ اما هنوز اضافه نشده است.
   سپاس از همراهی شما

 • فرشته
  1400-02-05 19:33

  سلام ببخشید پیجی ک مراحل اموزش ازاول تااخربه ترتیب گزاشته باشین روندارین؟اگ هست معرفی کنید🙏

  پاسخ
 • حمید
  1400-01-24 21:46

  سلام.وقتی میخواهیم برگشت از خرید بزنیم برای فاکتور خرید و ذخیره و بستن میزنیم سیستم اخطار میده و اخطار هم اینه که اطلاعات حمل را باید در تنظیمات انبار حساب معین آن را مشخص کنید کجا باید این کار را انجام بدم و حساب معین اون چیه

  پاسخ
  • سلام حمید عزیز
   از این مسیر اقدام کنید:
   تنظیمات / تنظیمات / تب تامین کنندگان و انبار
   در مورد نوع حساب معین از مدیر مالی خود سوال بفرمایید.
   سپاس از همراهی شما

 • عاطفه
  1400-01-24 17:17

  جناب رجبی میشه خواهش کنم یه مقدار به جزئیات بفرمائید از کدوم قسمت باید اقدام کنم برای حذف شرکت؟

  پاسخ
  • سلام عاطفه عزیز
   زمان ورود به سپیدار، به جای دکمه تایید، روی عملیات پایگان داده کلیک کنید، حتما قبل از هر اقدامی بک آپ تهیه نمایید.
   سپاس از همراهی شما

 • عاطفه
  1400-01-23 18:22

  سلام خداقوت
  آقای رجبی چطور میتونم نرم افزار آموزشیی که نصب کردم رو حذف و از نو نصب کنم ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
  • سلام عاطفه عزیز
   نیازی به حذف کامل و نصب مجدد نیست، از بخش عملیات پایگاه داده شرکت را در سیستم حذف و شرکت جدید ایجاد کنید.
   سپاس از همراهی شما

 • آقای رجبی عزیز
  نخ خریداری شده
  برای رنگرزی تحویل یه شرکت دیگه شده
  نخ خریداری که رسید انبار میزنم
  برای ارسال نخ به رنگرزی باید چطور ثبت بزنم
  و هزینه کارمزد رنگرزی چطور ثبت میشه
  خیلی ممنون از سایت خوب توت

  پاسخ
  • سلام مریم عزیز
   برای انجام این کار به انبار تولید سپیدار نیاز است.
   زمان خروج کالا ها از انبار خروج از نوع مصرف و در زمان رسید، رسید از نوع تولید ثبت نمایید.
   خود رنگرزی نیز باید به عنوان یک مرکز هزینه از نوع تولید در سیستم تعریف شود.
   همچنین پروسه کامل تولید را میتوانید در آموزش پیشرفته تولید مشاهده نمایید:

   https://hesabcenter.com/product/process-of-manufacturing-companies-in-sepidar-software/

   سپاس از هماهی شما

 • سلام وقت بخیر
  برای کاری که رو مواد اولیه خریداری شده ما انجام میشه باید خروج انبار صادر بشه؟
  انبار میشه انبار مواد اولیه
  طرف حساب شخصی که کارمزدی کار رو مواد ما انجام میده
  کالای امانی ما نزد دیگران تو کدوم قسمت سپیدار تعریف میشه؟
  این خروج انبار چطوری هست ثبتش ؟

  پاسخ
  • سلام مریم عزیز
   لطفا سوالاتتون رو مرتب تر و دقیق تر بپرسید و همچنین جمله بندی درستی برای سوالات به کار ببرید.
   سپاس از همراهی شما

 • عباس
  1399-10-29 08:39

  تشکر از مطالب خوبتون

  پاسخ
 • مهدی حسنلو
  1399-06-27 11:22

  باسلام وخسته نباشید خدمت آقای رجبی ممنون ازتهیه فایل هاتون خیلی آموزش واضح وبه درد بخوری هستش فقط اگه امکان داره رو اسلایدهاتون امکان دانلود فایل داشته باشین بهتر میشه

  پاسخ
  • سلام مهدی عزیز
   ممنونیم که نظر خودتون رو با ما به اشتراک قرارداده اید، در مورد امکان دانلود ویدیو ها حتما این مورد رو در آینده در نظر داریم و اضافه خواهیم کرد.

 • عباس هرمزی
  1399-06-07 12:21

  استادعزیز حواله انبارورسیدانباردربعضی شرکت‌ها زیاداستفاده میشودچرا سپیدار اسمی ازحواله انبارنیاورده نداره یااینکه ازاسم خاصی دیگه استفاده کرده

  پاسخ
  • سلام عباس عزیز
   با شما موافقم، حواله انبار یا رسید انبار هردو در شرکت ها قابل استفاده هستند، از استدلال شرکت سپیدار در این رابطه اطلاعی ندارم، اما نظر خودم اینه که رسید انبار و خروج انبار نسبت به حواله انبار مناسب تره، زیرا ما با شنیدن رسید انبار متوجه میشیم که این فرم خرید است و با خروج انبار متوجه میشیم که فرم فروش و یا خروج است، اما در حواله انبار این موضوع جواب نمیدهد.
   ممنونیم از توجه و همراهی شما

 • محمد
  1398-12-10 23:34

  سلام دوره پیشرفته از کی شروع میشه .درنرم افزار سپیدار چه چیزی را آموزش میدین

  پاسخ
  • مارال صالحی
   1398-12-10 23:53

   سلام محمد عزیز
   ضبط دوره پیشرفته سپیدار از 20 فروردین آغاز میشود و احتمالا تا اواسط اردیبهشت ماه منتشر میشود، این دوره با استفاده از چند سناریو متفاوت شرکت های بازرگانی، تولیدی، خدماتی، پیمانکاری را شامل میشود و همچنین عملیات های استقرار سیستم، عملیات پایات سال، محاسبات بیمه، مالیات، عیدی، سنوات و چند مورد دیگر را نیز شامل میشود.
   موفق باشید

 • محمد
  1398-12-10 18:14

  سلام استاد خیلی خوب تدریس میکنن تمامی ماژول هارابا فن بیان بالا توضیح میدن

  پاسخ
 • محمد
  1398-12-10 15:18

  سلام استاد ممنون با آموزش عالی تان خیلی خوب تدریس میکنید

  پاسخ
  • سلام استاد عزیز ممنون از تدریس عالی شما .
   میشه بفرمایین که از فاکتور خرید خدمات جدید کجا استفاده میشه؟ مثلا هزینه هارو اینجا باید بزنیم؟

  • سلام زهرا عزیز
   بله برا ثبتهزینه ها میتونید از فاکتور خرید خدمات استفاده کنید.
   سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

بالا
بالا
محتوا
محتوا
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک