آموزش سیستم تامین کنندکان و انبار در نرم افزار سپیدار

به نام خداوند بخشنده و مهربان ، در قسمت اول از فصل سوم از دوره آموزش جامع صفر تا صد نرم افزار سپیدار با موضوع آموزش سیستم تامین کنندگان و انبار در نرم افزار سپیدار در خدمت شما عزیزان هستیم تا بتوانیم در قسمت های بعد در این فصل هر زیر مجموعه از آن را دنبال کنیم.

خرید سیستم تامین کنندگان و انبار

اگر در حال حاضر نرم افزار سپیدار را تهیه کرده اید یا از قبل داشته اید اما ماژول تامین کنندگان و انبار جز آن نیست جای هیچ نوع نگرانی ای وجود ندارد زیرا در هر زمانی ما می توانیم ماژول های اضافی مورد نظر خود را فقط با پرداخت مبلغ همان ماژول به نرم افزار اضافی کنیم؛ برای تهیه این ماژول کافی است سایت حساب سنتر را در مرورگر خود جستجو کنیم و از منوی نرم افزار حسابداری در سایت گزینه نرم افزار سپیدار را انتخاب کنیم.

خرید آنلاین از حساب سنتر

منو نرم افزار سپیدار

برای تهیه ماژول جدید پس از باز شدن صفحه ی نرم افزار سپیدار می بایست تیک گزینه «نرم افزار سپیدار را دارم و میخواهم سیستم اضافه کنم.» را بزنیم و بعد از آن سیستم های مورد نیاز خود را انتخاب کنیم و در انتها مشخصات خود را وارد و دکمه ی تکمیل سفارش را بزنیم.

انتخاب ماژول ها

تکمیل فرآیند خرید

پس از ثبت سفارش تا یک ساعت بعد در زمان اداری توسط گروه حساب سنتر با شما تماس گرفته می شود وهماهنگی ها برای ارائه قفل سخت افزاری جدید با شما انجام می شود؛ البته این امکان وجود دارد تا ثبت سفارش خود را در زمان اداری نیز با شماره ی 021-88800130 نیز انجام دهیم.

ماژول تامین کنندگان و انبار

در محیط نرم افزار سپیدار با کلیک بر روی ماژول تامین کنندگان و انبار می توانیم گزینه های مربوط به این بخش را ملاحظه کنیم که اولین گزینه آن در بخش عملیات «فرایند خرید» است که شامل نمودار آبشاری نمایانگر فرایند موجود در ماژول تامین کنندگان و انبار می باشد.

فرآیند خرید در سیستم تامین کنندگان و انبار

در ادامه به بعضی از ویژگی های شاخص، بخش های مختلف این سیستم به صورت خلاصه وار می پردازیم تا در قسمت های بعد به شکل کامل آنها را مرور کنیم.

انبار ها

در نمودار ماژول تامین کنندگان و انبار نرم افزار سپیدار انبار ها نمایش داده نشده اند. اما ما می توانیم به تعداد دلخواه انبار های مجزا از هم معرفی کنیم مثلا کالا های موجود در فروشگاه را به عنوان انبار فروشگاه و کالا های دپو شده در انبار اصلی را به عنوان انبار اصلی معرفی کنیم؛ یا حتی با توجه به اینکه بعضی از شرکت ها در نقاط مختلف دارای انبار هستند میتوانیم در نرم افزار تمام انبار ها را بصورت جداگانه تعریف کنیم.

کالا ها

با توجه به نمودار فرآیند فروش مشاهده می کنیم که یکی از دو گزینه سطح اول آن کالا است. ما در تعریف کالا های خود در نرم افزار سپیدار می توانیم ویژگی ها و مشخصه های گوناگون آنها را مانند برند، اندازه ، رنگ، مدل و هر آنچه که مورد نیاز ما است را نیز همراه کالا تعریف کنیم.

تعریف کالا در سیستم انبار

تامین کنندگان

تامین کنندگان نیز در کنار کالا در نمودار دیده می شوند و ما زمانی که کالایی را از شخصی خریداری می کنیم باید حتما نقش تامین کننده را برای او انتخاب کرده باشیم.

تعریف تامین کننده

فاکتور خرید

با توجه به نمودار بعد از اینکه ما کالا ها و تامین کنندگان خود را به نرم افزار معرفی کنیم میتوانیم فاکتور های خرید خود را نیز در نرم افزار ثبت کنیم. که بتوانیم در مرحله بعد از آن رسید های انبار خود را نیز ثبت کنیم.

ثبت فاکتور خرید

رسید انبار

با توجه به مسئله ای که در قسمت های پیشین در فصل دریافت و پرداخت مطرح کردیم تنها راه برای افزایش و کاهش موجودی نقد و بانک در نرم افزار ثبت «رسید دریافت» و «اعلام پرداخت» است.

ثبت رسید انبار

در سیستم تامین کنندگان و انبار نیز تنها راه هایی که برای افزایش و کاهش موجودی انبار وجود دارد ثبت «رسید انبار جدید» و «برگشت خروج از انبار جدید» که منجلب به افزایش تعداد کالا می شود و ثبت «خروج انبار جدید» و «برگشت رسید انبار جدید» که باعث کاهش تعداد کالا می شود می باشد .

اسناد انبار

در نتیجه تنها با ثبت چهار فرم که در بالا ذکر شد در انبار ما گردش کالا بوجود می آید و ثبت فاکتور ها مانند فاکتور فروش در موجودی انبار ما تغییری ایجاد نمی کند و ثبت فاکتور فروش تنها باعث ثبت سند فروش و در نتیجه باعث بستانکار شدن فروش و بدهکار شدن حساب های دریافتنی می شود.

پس با توجه به گفته های پیش تر با ثبت فاکتور خرید نیز موجودی انبار ما افزایشی نخواهد داشت تا زمانی که رسید انبار اجناس خریداری شده نیز ثبت گردد.

صورت حساب طرف مقابل

زمانی که ما یا تامین کننده نیاز داشته باشیم که کالا هایی که از تامین کننده خریداری کرده ایم و مبالغی که بابت خرید هایمان به تامین کننده پرداخت کرده ایم را مشاهده کنیم، می توانیم از این فرم بهره ببریم.

صورت حساب طرف مقابل

تعریف الگوی بارکد دو بعدی

این گزینه را ما در زیر منوی عملیات ماژول تامین کنندگان و انبار می توانیم مشاهده کنیم که در اصناف گوناگون مانند مجموعه هایی که دارای کالا های وزنی هستند یا نیاز به ذخیره اطلاعات بیشتری در بارکد های خود هستند کاربرد ویژه ای دارد که برای اطلاع از کاربرد آن پیشنهاد می کنم که مقاله «ویژگی های بارکد دو بعدی چیست؟» را مطالع کنید.

بارکد

قیمت گذاری

یکی دیگر از ویژگی هایی که می توان در این بخش مشاهده کرد ویژگی قیمت گذاری اجناس با استفاده از میانگین موزون متحرک روزانه می باشد که دارای کنترل های زیادی می باشد که در قسمت های آتی  به آن خواهیم پرداخت.

قیمت گذاری محصولات تولیدی

این ویژگی در ماژول «تامین کنندگان و انبار تولیدی» وجود دارد و ما می توانیم با ارائه اطلاعاتی چون مواد مصرفی ، دستمزد ، سربار و … محصولات تولید شده را نیز قیمت گذاری کنیم.

ارز ها

البته ماژول جداگانه نیز با نام سیستم تولید نیز وجود دارد که میتواند قیمت محصولات تولیدی را به شکل خودکار برای شما حساب کند که در آموزش های پیش رو به این سیستم نیز خواهیم پرداخت.

انبار گردانی

ویژگی دیگری نیز که در نرم افزار سپیدار وجود دارد انبار گردانی است و ما میتوانیم در هر زمانی و هر چند بار، هر کدام از انبار های ثبت شده در نرم افزار را انبار  گردانی کنیم و محدودیتی نیز در این امر برای ما وجود نخواهد داشت.

همانطور که در زیر منوی سیستم تامین کنندگان و انبار مشاهده می کنید گزینه های کاربردی دیگری مانند گزارش های انبار بر اساس معیار های متفاوت نیز در این ماژول وجود دارد که در قسمت های بعد در این فصل به شکل مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

آشنایی با سیستم تامین کنندگان و انبار را تا همین حد بسنده می کنیم و در قسمت های بعد به شکل کامل به بخش های مختلف آن می پردازیم. در قسمت بعد به موضوعات «تعریف انبار»، «تعریف مشخصات کالا و خدمت» و «تعریف تامین کنندگان» خواهیم پرداخت.

لطفا سوالات ،نظرات و انتقادات خود را در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنیدتا ما قادر باشیم که کیفیت خدمات آموزش های ارائه شده به شما عزیزان را افزایش دهیم.

در صورت تمایل نیز برای اطلاع از اخبار های حیطه حسابداری و آموزش ها و مقالات جدید، شبکه های اجتماعی گروه حساب سنتر را نیز دنبال کنید. با تشکر از همراهی شما

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عباس
  1399-10-29 08:39

  تشکر از مطالب خوبتون

  پاسخ
 • مهدی حسنلو
  1399-06-27 11:22

  باسلام وخسته نباشید خدمت آقای رجبی ممنون ازتهیه فایل هاتون خیلی آموزش واضح وبه درد بخوری هستش فقط اگه امکان داره رو اسلایدهاتون امکان دانلود فایل داشته باشین بهتر میشه

  پاسخ
  • سلام مهدی عزیز
   ممنونیم که نظر خودتون رو با ما به اشتراک قرارداده اید، در مورد امکان دانلود ویدیو ها حتما این مورد رو در آینده در نظر داریم و اضافه خواهیم کرد.

 • عباس هرمزی
  1399-06-07 12:21

  استادعزیز حواله انبارورسیدانباردربعضی شرکت‌ها زیاداستفاده میشودچرا سپیدار اسمی ازحواله انبارنیاورده نداره یااینکه ازاسم خاصی دیگه استفاده کرده

  پاسخ
  • سلام عباس عزیز
   با شما موافقم، حواله انبار یا رسید انبار هردو در شرکت ها قابل استفاده هستند، از استدلال شرکت سپیدار در این رابطه اطلاعی ندارم، اما نظر خودم اینه که رسید انبار و خروج انبار نسبت به حواله انبار مناسب تره، زیرا ما با شنیدن رسید انبار متوجه میشیم که این فرم خرید است و با خروج انبار متوجه میشیم که فرم فروش و یا خروج است، اما در حواله انبار این موضوع جواب نمیدهد.
   ممنونیم از توجه و همراهی شما

 • محمد
  1398-12-10 23:34

  سلام دوره پیشرفته از کی شروع میشه .درنرم افزار سپیدار چه چیزی را آموزش میدین

  پاسخ
  • مارال صالحی
   1398-12-10 23:53

   سلام محمد عزیز
   ضبط دوره پیشرفته سپیدار از 20 فروردین آغاز میشود و احتمالا تا اواسط اردیبهشت ماه منتشر میشود، این دوره با استفاده از چند سناریو متفاوت شرکت های بازرگانی، تولیدی، خدماتی، پیمانکاری را شامل میشود و همچنین عملیات های استقرار سیستم، عملیات پایات سال، محاسبات بیمه، مالیات، عیدی، سنوات و چند مورد دیگر را نیز شامل میشود.
   موفق باشید

 • محمد
  1398-12-10 18:14

  سلام استاد خیلی خوب تدریس میکنن تمامی ماژول هارابا فن بیان بالا توضیح میدن

  پاسخ
 • محمد
  1398-12-10 15:18

  سلام استاد ممنون با آموزش عالی تان خیلی خوب تدریس میکنید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید.

بالا
بالا
مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک

نوشته های مرتبط

فهرست