مدرس: بهنام رجبی    زمان: 13 دقیقه

down-arrow

با درودی دوباره به شما همراهان همیشگی سایت حساب سنتر در قسمت دوم از فصل دوم آموزش جامعه صفر تا صد نرم افزار سپیدار در خدمت شما هستیم.و با توجه به موضوع جلسه ی قبل در این قسمت قصد داریم با نحوه ی معرفی حساب بانکی، صندوق و کارتخوان در نرم افزار سپیدار آشنا شویم.

تعریف حساب بانکی

برای تعریف حساب بانکی ابتدا بر روی سیستم دریافت و پرداخت کلیک میکنیم و سپس از منوی عملیات آن گزینه ی حساب بانکی جدید را انتخاب می کنیم.

فیلد حساب بانکی

در صفحه ی تعریف حساب بانکی اولین قدم، پر کردن فیلد انتخاب بانک و شعبه آن است که با کلیک بر روی فلش سمت چپ نوار آن، پنجره ی مربوط به بانک های ما باز می شود، در صفحه باز شده میتوانیم با کلیک راست و انتخاب گزینه ی جدید، بانک های خودمان اضافه کنیم.

تعریف شعبه بانکی

پس از کلیک راست و زدن گزینه جدید در صفحه شعبه مانند عکس زیر اطلاعاتی چون نام بانک، کد شعبه، عنوان شعبه و شهر را وارد میکنیم، در ضمن بهتر است که فیلد های تکراری که شماره دو هستند را خالی بگذاریم و در آنها اطلاعاتی وارد نکنیم تا نرم افزار به شکل خودکار اطلاعات فیلد قبلی را در آن جایگزین کند. و در انتها یکی از دکمه های ذخیره سازی را در بالای صفحه میزنیم.و پس از آن با انتخاب ردیف بانک مورد نظر دکمه ی تائید را می فشاریم.

نوحه تعریف شعبه بانکی

فیلد دوم شماره حساب است که به راحتی روی آن کلیک کنیم و شماره حساب خود را تایپ می کنیم.

شماره حساب

فیلد سوم نوع حساب است که برای انتخاب آن باید روی دکمه ی فلش مانند انتهای ردیف آن کلیک کنیم تا پنجره ی مربوط به انتخاب نوع حساب باز شود. در پنجره باز شده یکی از انواع حساب ها را انتخاب میکنیم و دکمه ی تائید را می زنیم. البته این امکان نیز وجود دارد که اگر نوع حساب مورد نظر ما در پیش فرض ها موجود نیست در صفحه کلیک راست کرده و دکمه ی جدید را بزنیم و نوع حساب خود را به لیست اضافه کنیم.

باید به این نکته توجه کنیم که نوع های مختلف حساب ها ماهیت های متفاوتی دارند مثلا حساب قرض الحسنه قابلیت صدور چک را ندارد و ما باید نوع هر حساب را به صورت دقیق وارد کنیم و اگر بر فرض محال حساب قرض الحسنه ای دست چک دارد میتوانیم با کلیک راست بر روی آن و زدن دکمه ی ویرایش، تنظیمات آن را عوض کنیم.

انتخاب نوع حساب

مانند تصویر زیر فیلد های عنوان تفصیل، به صورت خودکار با اطلاعات وارد شده از فیلد های قبلتر پر می شوند و برای فیلد حساب تفصیل نیز نیاز به وارد کردن اطلاعات نداریم.

عنوان تفضیلی

فیلد هفتم نوع ارز مبادله ای در حساب بانکی است که با کلیک روی نشانک انتهای فیلد میتوانید آن را انتخاب کنیم.در حالت عادی، تنها ارز ریال برای انتخاب وجود دارد اما اگر زیرسیستم ارزی را تهیه کرده باشیم میتوانیم در این قسمت از ارز هایی دیگر مانند دلار، یوان، یورو و غیره نیز علاوه بر ریال بهره ببریم.

انتخاب ارز مورد نظر

فیلد هشتم موجودی اول دوره است و برای زمانی است که حساب ما مانده ی ریالی دارد و مربوط به سال های مالی قبل تر است در این حالت اگر ما در سال مالی 98 هستیم تاریخ افتتاح حساب را آخرین روز از سال مالی قبل (29/12/97)وارد میکنیم.در غیر اینصورت مبلغ موجودی اول دوره را صفر میزنیم و تاریخ افتتاح حساب را نیز وارد می کنیم.

موجودی اولیه

فیلد نهم فرمت چاپ کلر است که مربوط به ساختار چاپ چک میشود و بهتر است از این قسمت گزینه ای را برای آن انتخاب نکنیم تا تنظیمات آن را از بخش مربوطه به شکل کامل و دقیقتر انجام دهیم .

فیلد دهم نام حساب است و با  کلیک بر روی آن می توانیم به راحتی نام  دارنده حساب را در آن را تایپ کنیم فیلد نام حساب2 را هم مانند فیلد های تکراری دیگر خالی می گذاریم تا خود نرم افزار، آن را تکمیل کند؛ در آخر نیز بر روی دکمه ی ذخیره در بالای پنجره کلیک می کنیم تا حساب بانکی ما کامل و صحیح در نرم افزار معرفی شود.

صاحب حساب

تعریف صندوق

تعریف صندوق خیلی ساده تر از حساب بانکی است و برای اینکار باید ابتدا روی ماژول دریافت و پرداخت کلیک کنیم و از منوی عملیات آن گزینه صندوق جدید را انتخاب کنیم تا صفحه ی معرفی صندوق جدید برای ما باز شود.

فیلد تعریف صندوق

در پنجره ی معرفی صندوق جدید باز شده ، فیلد عنوان صندوق را با کلیک روی آن تایپ می کنیم، عنوان تفصیل نیز خود بصورت اتوماتیک پر می شود و بعد از آن فیلد ارز را با کلیک بر روی نشانک نوار آن انتخاب میکنیم.

در فیلد موجودی اولیه، در حالتی که صندوق ما نیز مانند حساب بانکی از سال مالی قبل آمده باشد ، میتوانیم در صورت داشتن مانده آن را در این فیلد وارد کنیم و تاریخ افتتاح آن  را نیز آخرین روز از سال مال قبل ذکر میکنیم. در انتها نیز دکمه ذخیره را فشار میدهیم تا صندوق ما نیز به شکل کامل به نرم افزار معرفی شود.

تکمیل فرایندفرم صندوق

تعریف دستگاه کارتخوان

پیش نیاز تعریف دستگاه کارتخوان به نرم افزار معرفی بانک است که در بالا مراحل آن را با هم مرور کردیم . برای شروع معرفی دستگاه کارتخوان بر روی ماژول دریافت و پرداخت کلیک میکنیم و از قسمت عملیات گزینه ی دستگاه کارتخوان جدید را انتخاب میکنیم تا پنجره ی تنظیمات آن باز شود.

تعریف دستگاه کارتخوان

در پنجره ی معرفی دستگاه کارتخوان جدید فیلد اول حساب بانکی است بر روی نشانک انتهایی آن کلیک میکنیم و در پنجره باز شده حساب متصل به دستگاه کارتخوان که از قبل معرفی کرده بودیم را انتخاب می کنیم و دکمه ی تائید را میزنیم.

انتخاب حساب بانکی

فیلد دوم، شماره ترمینال است که یک شماره یکتا منتصب به هر یک از دستگاه های کارتخوان می باشد و میتوانیم از منوی تنظیمات کارتخوان یا از روی فیش های تراکنش های دستگاه آن را پیدا کنیم و در این قسمت وارد کنیم.

فیلد سوم نیز ارز است و با کلیک بر روی نشانک انتهایی، آن را انتخاب می کنیم؛ فیلد های دیگر را نیز مربوط به عنوان تفصیل خالی میگذاریم تا بصورت خودکار پر شوند، در انتها با زدن دکمه ی ذخیره در بالای پنجره صندوق ما نیز به شکل کامل معرفی می شود.

شماره ترمینال دستگاه

مطالب این جلسه نیز به پایان رسید در جلسه بعد به آموزش ادامه ی ماژول دریافت و پرداخت که شامل معرفی مخاطبان طرف مقابل و دسته چک در نرم افزار حسابداری سپیدار است همراه شما خواهیم بود.

ممنون که این جلسه را نیز از آموزش جامع صفر تا صد نرم افزار سپیدار با ما همراه بودید، گروه حساب سنتر برای افزایش سطح کیفیت خدمات منتظر نظرات ارزشمند شما عزیزان می باشد و میتوانید تمام سوالات خود را نیز درباره موضوعات آموزشی در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما بتوانند شما را راهنمایی کنند.با تشکر از توجهتان

51 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

بالا
بالا
محتوا
محتوا
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک