به نام خدا، در قسمت چهارم از فصل سوم با موضوعات «ثبت فاکتور خرید»،«ثبت رسید انبار» و «بررسی رسید انبار» همراه شما عزیزان هستیم.

ثبت فاکتور خرید

برای صدور فاکتور خرید جدید در نرم افزار سپیدار ابتدا بر روی سیستم تامین کنندگان و انبار کلیک می کنیم و از زیر منوی عملیات آن گزینه «فاکتور خرید جدید» را انتخاب می کنبم تا صفحه ی مربوط به آن برایمان باز گردد.

ثبت فاکتور خرید

فیلد تامین کننده فاکتور خرید

در ابتدا در فیلد تامین کننده شخص طرف حسابی که کالا را از او تهیه کرده ایم را انتخاب می کنیم.

انتخاب تامین کننده

فیلد شماره و تاریخ فاکتور خرید

فیلد شماره را خالی میگذاریم تا نرم افزار بصورت خودکار آن را پر کند و فیلد تاریخ را نیز با توجه به تاریخ درج شده در فاکتور انتخاب می کنیم. در صورت عدم تغییر تاریخ روز بصورت پیش فرض در نظر گرفته می شود.

شماره و تاریخ

فیلد شماره فاکتور خرید

این فیلد اختیاری است و در صورت لزوم می توان شماره فاکتور دریافت شده از تامین کننده را در این فیلد ذکر کرد.

شماره فاکتور مرتبط

فیلد ارز فاکتور خرید

با توجه به ارز پرداختی برای فاکتور مورد نظر ارز مربوط را در این فیلد انتخاب مبکنیم. این نکته حائز اهمیت است که برای ثبت ارز هایی جزء ریال نیازمند خرید زیر سیستم ارزی می باشیم.

انتخاب ارز

سربرگ اقلام فاکتور خرید

در این سربرگ با زدن بعلاوه مثبت در پایین سربرگ ابتدا یک سطر ایجاد می کنیم و در سطر ایجاد شده ستون های مربوط به اقلام موجود در فاکتور خرید را وارد می کنیم.

انتخاب اقلام فاکتور

با انتخاب هر سطر در اقلام میتوان تخفیف و اضافات آن را نیز بصورت جداگانه برای هر قلم درج کرد. یا اینکه بر روی گزینه تخفیف یا اضافات کلی کلیک کنیم و مبلغی را برای تمام اقلام فاکتور وارد کنیم.

تخفیف و اضافات در فاکتور

بعد از درج کردن تمام اقلام و پر کردن فیلد های مورد نیاز بر روی دکمه ی ذخیره در بالای صفحه کلیک می کنیم تا اطلاعات مربوط به فاکتور خرید ثبت شود و سند آن نیز در سیستم حسابداری به شکل خودکار ایجاد گردد.

ذخیره فاکتور خرید

پس از ذخیره فاکتور خرید جدید میتوانیم از طریق کلیک بر روی دکمه ی اعلامیه پرداخت در بالای صفحه قبل از صدور رسید انبار مبلغ پرداخت شده بابت فاکتور خرید مورد نظر را نیز ثبت کنیم.

اعلامیه پرداخت فاکتور خرید

باید توجه کنیم که همانطور که در فصل های پیش تر گفته شد تنها راه افزایش موجودی انبار، ثبت رسید انبار می باشد و برای افزایش تعداد موجودی در انبار پس از ثبت فاکتور خرید جدید نیاز است که رسید انبارآن را نیز ثبت کنیم.

ثبت رسید انبار

برای ثبت رسید انبار ابتدا بر روی ماژول تامین کنندگان و انبار کلیک می کنیم و سپس از زیر منوی عملیات آن گزینه ی «رسید انبار جدید» را انتخاب می کنیم تا صفحه ی مربوط به ثبت رسید انبار برای ما باز گردد.

ثبت رسید انبار جدید

نوع خرید

در سطراول اطلاعات درخواستی در فرم رسید انبار نوع خرید خود را مشخص می کنیم.

خرید داخلی

مربوط به محصولاتی است که داخل کشور خریداری شده اند و معمولا در اکثر موارد از آن استفاده می کنیم. و در این مثال نیز ما همین گزینه را انتخاب می کنیم.

خرید وارداتی

مربوط به محصولات خرید شده از کشور های دیگر و وارداتی می باشد.

تولید

مربوط به محصولاتی است که پس از انجام فرایند تولید بر روی مواد خام بدست آمده اند.

سایر

مربوط به کالا هایی می باشد که جز گروه های دیگر نیستند مانند کالا امانی یا هدیه شده.

موجودی اول دوره

برای کالا هایی می باشد که از قبل داشته ایم و میخواهیم در اولین دوره ای که از نرم افزار استفاده می کنیم آنها را وارد سیستم کنیم و تنها یکبار هنگام استقرار نرم افزار از آن بهره میبریم.

انتخاب نوع رسید انبار

فیلد انبار رسید انبار

در این فیلد انباری که محصول در آن نگهداری می شئد را انتخاب میکنیم.

انتخاب انبار

فیلد تحویل دهنده رسید انبار

همان شخصی می باشد که خرید از وی انجام گرفته است و با زدن نشانک کنار فیلد آن را انتخاب می  کنیم.

انتخاب تحویل دهنده

فیلد فاکتور خرید رسید انبار

اگر که پیشتر فاکتور خرید را در سناریوی خرید خود ثبت کرده ایم از این فیلد فاکتور مربوط به آن را با کلیک بر روی نشانک فیلد انتخاب میکنیم؛ اگر که ما رسید انبار خود را بر مبنای فاکتور خرید صادر کنیم دیگر نیاز نیست که اقلام آن را دوباره در رسید انبار درج کنیم و اقلام به شکل اتوماتیک نمایش داده میشوند و تنها کافیست ما اطلاعات آن را برای دقت بیشتر چک کنیم.

انتخاب فاکتور خرید مرتبط

فیلد حمل کننده

در این فیلد می توانیم شخص حمل کننده کالا به انبار را با کلیک بر روی نشانک انتخاب کنیم.که در حالت پیش فرض همان تحویل دهنده ی کالا انتخاب میشود. و می توان مبلغ حمل و جزئیات آن را در گزینه اطلاعات حمل وارد کنیم.

انتخاب حمل کننده

فیلد شماره

این فیلد به صورت خودکار کامل می شود و نیازی به دستی زدن آن نداریم.

شماره رسید انبار

فیلد تاریخ

تاریخ را نیز با توجه به زمان مورد نظر درج می کنیم که به شکل پیش فرض خود تاریخ روز درج می شود.

تاریخ در رسید انبار

فیلد حساب معین رسید انبار

این فیلد را نیز با توجه به نوع محصول با کلیک بر روی نشانک فیلد انتخاب می کنیم.

انتخاب حساب معین در رسید انبار

با تکمیل فیلد های مربوط به رسید انبار و در انتهای آن کلیک بر روی دکمه ی ذخیره موجودی های کالا ها در انبار قید شده افزایش پیدا می کنند.

ذخیره رسید انبار

برای اطلاعات بیشتر درباره ثبت رسید انبار در نرم افزار سپیدار بدون استفاده از درج فاکتور خرید نیز می توانیم ویدیو رایگان این قسمت را مشاهده کنیم.

بررسی رسید انبار

برای بررسی رسید انبار کافی است بعد از کلیک بر روی ماژول تامین کنندگان و انبار از زیر منوی عملیان آن گزینه «کاردکس کالا» را انتخاب کنیم تا بتوانیم گردش های کالا هم دارای رسید انبار را مشاهده کنیم.

کاردکس کالا

این قسمت نیز به پایان رسید ممنون که ما را تا انتهای این آموزش همراهی کردید، در قسمت بعد به موضوع «ثبت برگ رسید انبار» و «بررسی برگشت رسید انبار» می پردازیم.

لطفا سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را نیز در رابطه با آموزش ها از طریق فرم موجود در انتهای همین صفحه برای ما ارسال کنید تا ما بتوانیم آموزش های بهتری را برای شما عزیزان تهیه کنیم.

در صورت علاقه به اطلاع از اخبار روز دنیای حسابداری و آموزش های کوتاه کاربردی شبکه های اجتماعی گروه حساب سنتر را نیز دنبال کنید. با تشکر

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام و وقت بخیر و تشکر بابت اموزش خوبتون.من در قسمتی رسید انبار برای ثبت رسید انبار جدید فاکتور خریدی که قبلا ثبت کرده بودم رو نمیتونم به عنوان مبنا قرار بدم و در واقع اصلا فاکتور های خرید رو تو این قسمت نشون نمیده

  پاسخ
  • سلام رضا عزیز
   به نکات زیر توجه کنید:
   1- انبار در 2 فرم یکی باشد.
   2- طرف حساب در 2 فرم یکی باشد.
   3- تاریخ رسید انبار مساوی یا بعد از فاکتور خرید باشد.
   4- برای فاکتور خرید قبلا رسید انبار صادر نشده باشد.

   موفق باشید

 • محمد
  1399-05-10 21:31

  در قسمت قبل فرمودین تعریف کالا رو درس میدین گویا فراموش شده

  پاسخ
 • عاطفه
  1399-04-12 07:15

  سلام
  وقتی میخوام رسید انبار صادر کنم اخطار میده که معین انبار تعریف نشده و سند حسابداری صادر نمیشه، معین انبار تعریف شده هست ولی توی کدوم فیلد باید بیارم تا ثبت بشه؟

  پاسخ
  • سلام عاطفه عزیز
   در بخش تنظیمات > تنظیمات > تب تامین کنندگان و انبار > حساب معین رسید انبار را انتخاب نمایید.
   ممنونیم از همراهی شما

 • درنا
  1399-02-13 11:40

  سلام
  ممنونم از اموزشهای عالیتون
  سوالی داشتم
  اگر کالایی که میخریم زیر مجموعه ای داشته باشد اما ارزش ریالی نداشته باشند چون جزی از کالای اصلی ما هست فقط میخواهیم در رسید انبار و فروش مشخص شود که این کالا چندتا متعلقات داشته چجوری می توان این متعلقات رو در رسید انبار و فاکتور فروش اوردشون
  مثلا یک لپ تاپ میخریم که همراه این لپ تاپ به ما شارژ میدهند و بابتش پولی پرداخت نمیکنیم و در زمان فروش لپ تاپ باید شارژر هم روی لپ تاپ باشد
  پیشاپیش ممنونم از پاسخگوییتون

  پاسخ
  • بهنام رجبی
   1399-02-13 11:56

   سلام درنا عزیز

   معمولا فروشندگان اگر میخوان این مورد مشخص بشه اسم کالا رو میذارن : ” لپ تاپ asus g503 همراه با شارژر و متعلقات ” ولی چیزی که شما منظورتون هست در نرم افزار سپیدار امکانش وجود ندارد.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید.

بالا
بالا
مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک

نوشته های مرتبط

فهرست