آموزش ثبت سند حسابداری در نرم افزار سپیدار

درود بر شما دوستان با قسمت سوم از آموزش نرم افزار مالی سپیدار همراه شما هستیم و در این قسمت به دو موضوع 1. صدور سند حسابداری و 2. شماره گذاری مجدد اسناد می پردازیم.

صدور سند حسابداری :

 برای باز کردن  پنجره ی ثبت سند حسابداری در نرم افزار سپیدار کافیست بر روی منو حسابداری کلیک کرده و دومین گزینه در زیر منوی عملیات در بخش حسابداری با عنوان سند حسابداری جدید را کلیک کنید.

ساختار فیلد سند حسابداری

پنجره ی ثبت سند حسابداری جدید شامل چندین فیلد و ستون می باشد که به ترتیب آنها را قبل از نحوه ی ثبت سند در ادامه با هم مرور می کنیم.

شماره سند حسابداری :

شماره سند یک فیلد خودکار است و اولین سند با شماره ی یک شروع می شود و ادامه پیدا می کند. و در صورت نیاز میتوانیم عدد مورد نظر خود را در این فیلد وارد کنیم در این صورت سند بعدی از ادامه ی عدد وارد شده شماره میگیرد و ادامه پیدا می کند.

فیلد شماره سند

تاریخ سند حسابداری:

این فیلد بصورت اتوماتیک تاریخ روز را نمایش می دهد  ولی در صورت نیاز میتوانیم آن را تغییر دهیم و سند های مربوط به قبل را نیز به راحتی ثبت کنیم.

فیلد تاریخ

شماره فرعی سند حسابداری:

 فیلدی غیر اجباری است که میتوان با اهداف گوناگون از آن استفاده کرد. به عنوان مثال اسناد غیر کامل خود را با شماره فرعی 10 ثیت میکنیم تا بتوانیم به راحتی در زمانی دیگر با جستجوی سند ها با شماره فرعی 10 آنها را مشاهده و ویرایش کنیم.

فیلد شماره فرعی

شماره عطف سند حسابداری:

فیلدی با شماره یکتا می باشد که توسط سیستم حسابداری تعیین می شود و غیر قابل ویرایش می باشد.

ما می بایست توجه ویژه ای به نداشتن فاصله در شماره عطف اسناد خود داشته باشیم. چون این فاصله شک برانگیز است و میتواند نماینگر پاک کردن تعدادی از اسناد باشد. به همین منظور این فاصله میتواند عامل مشکل در امر حسابرسی بشود.

فیلد شماره عطف

شماره روزانه سند حسابداری:

این فیلد خودکار می باشد و نمایانگر شماره سند در آن روز می باشد و در ابتدای روز کاری از یک شروع می شود و با هر سند جدید یک رقم به آن اضافه می شود و در روز بعد از اول شروع به شماره گذاری می کند.

فیلد شماره روزنه

نوع سند حسابداری:

سند هایی که از بخش سیستم حسابداری به ثبت می رسند عمومی محسوب می شوند و سند هایی که از بخش های دیگر میخورند با توجه به خصوصیت خود نام گذاری می شوند.

بخش نوع سند

نوع سند حسابداری:

سند هایی که از بخش سیستم حسابداری به ثبت می رسند عمومی محسوب می شوند و سند هایی که از بخش های دیگر میخورند با توجه به خصوصیت خود نام گذاری می شوند.

بخش وضعیت سند

 

نوع سند حسابداری:

سند هایی که از بخش سیستم حسابداری به ثبت می رسند عمومی محسوب می شوند و سند هایی که از بخش های دیگر میخورند با توجه به خصوصیت خود نام گذاری می شوند.

سیستم صادر کننده

 

توضیحات سند حسابداری:

 این فیلد کاملا واضح است و مربوط به اطلاعات تکمیلی مربوط به هر سند می باشد و باید آن را برای اطلاعات بیشتر درباره سند ها پر کنیم. فیلد توضیحات 2 را مانند بقیه فیلد هایی که شماره دو دارند خالی می گذاریم تا سیستم خود بوسیله اطلاعات فیلد اصلی، آنها را پر نماید.

توضیحات سند

اضافه و حذف کردن سطر :

برای اضافه کردن تعداد سطر دلخواه در پنجره ی ثبت سند کافیست علامت بعلاوه را در گوشه ی پایین سمت راست پنجره کلیک کنیم و برای حذف هر سطر بعد از انتخاب آن سطر با نشانگر موس بر روی گزینه ی ضربدر قرمز کلیک کنیم.

سطر جدید ایجاد سند

 

ردیف :

 نمایانگر شماره ی سطر موجود در سند می باشد که میتواند با توجه به نیاز شما تا تعداد نا محدودی اضافه شود.

کد معین :

 فیلدی است که می بایست کد معین حساب مربوط را در آن ثبت کنیم. که میتوانیم در صورت فراموشی به راحتی با کلیک بر روی نشانک فیلد مورد نظر نام حساب مربوطه را جستجو کنیم و کد آن را انتخاب کنیم.

کد تفصیلی :

 اگر حساب معین ما دارای ویژگی تفصیل پذیر باشد می بایست کد مربوط به آن را وارد کنیم. (این کد از بخش تنظیمات دفتر معین در بخش درختواره حساب ها قبل از زدن اولین سند قابل فعال و غیر فعال سازی برای دفتر معین مربوط میباشد که در جلسه ی دوم نیز از فصل اول در باره ی آن صحبت کردیم)

شرح :

 توضیح اضافه مربوط به سند هست که بعدا میتوانید به عنوان شاخص جستجوی از آن استفاده کنید.

بستانکار و بدهکار :

دو فیلد ریالی می باشند که تمام حسابداران عزیز با آن آشنایی کامل را دارند.

شماره پیگیری و تاریخ پیگیری :

شماره و تاریخ مربوط به اسناد را میتوانیم در آنها وارد کنیم (این دو فیلد را میتوانیم در تنظیمات دفتر معین که از طریق بخش درختواره ها انجام می شود فعال یا غیر فعال کنیم).

انواع بخش های هر سطر از سند

ثبت سند :

خب حالا با توجه به داشتن اطلاعات کامل از صفحه ی سند حسابداری جدید میتوانیم به راحتی برای ثیت سند به تعداد مورد نیاز ردیف ایجاد کنیم و حساب های معین مربوط به آنها را انتخاب کنیم و با توجه به ماهیت هر کدام مبالغ بدهکار و بستانکار را وارد کنیم. و پس از پر کردن فیلد های مورد نیاز دیگر دکمه ی ذخیره را در بالای صفحه سمت راست کلیک کنیم تا سند ما ذخیره شود.

مشاهده اطلاعات سند های ثبت شده :

برای مشاهده ی اسناد ثبت شده کافیست بر روی منوی حسابداری کلیک کنیم و گزینه ی اسناد حسابداری را از زیر منوی فهرست بخش حسابداری انتخاب کنیم. در این بخش تمام اطلاعات مربوط به سند های ثبت شده را میتوانیم مشاهده کنیم.

فهرست اسناد حسابداری

شماره گذاری مجدد اسناد :

این ویژگی که سومین گزینه در زیر منو حسابداری نرم افزار دیده می شود زمانی به کار می آید که ما سند های خود را در تاریخ هایی غیر از تاریخ روز ثبت کرده ایم و شماره سند آنها به ترتیب تاریخ آنها نمی باشد و میخواهیم شماره ی اسناد خود را با توجه به تاریخ های آنها مرتب کنیم .

برای این منظور کافی است پس از کلیک بر روی ماژول حسابداری بر روی گزینه ی شماره گذاری مجدد اسناد کلیک کنیم و دکمه ی تایئد عملیات را فشار دهیم تا تمام شماره سند ها به ترتیب تاریخ مرتب شوند.

شماره گذاری مجدد اسناد

 

باید به این نکته توجه کنیم که حتی با این عملیات شماره عطف ها ثابت می ماند و تنها این شماره سند ها هستند که تغییر می کنند. و بهتر است سند ها را به ترتیب ثبت کنیم که پراکنده گی بیش از حد در شماره عطف ها بوجود نیاید.

ممنونم از شما عزیزان که در این بخش دوره جامع صفر تا صد نرم افزار سپیدار نیز با ما همراه بودید و از شما میخواهم که نظرات و سوالات ارزشمند خود را درباره ی این دوره در قسمت نظرات این صفحه با ما در میان بگذارید تا ما بتوانیم خدمات بهتری را به شما عزیزان ارائه دهیم.

38 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عمار
  1400-07-26 12:50

  درود بر شما آقای رجبی عزیز
  خیلی استفاده کردیم

  پاسخ
 • نسیم
  1400-06-09 10:51

  با سلام

  آِیا امکان صدور روکش سند به صورت تجمیعی اما بر مبنای معین و یا تفضیل در سپیدار وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام نسیم عزیز
   بله این امکان وجود دارد؛ از بخش شرکت > گزارشساز > حسابداری استفاده نمایید.
   سپاس از همراهی شما

 • سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید
  من این نرم افزار رو تازه نصب کردم و میخوام اطلاعات افتتاحیه رو از سال قبل که چاپ کردم رو وارد کنم
  میشه بگید روشش چطوریه
  آیا باید سند دستی بزنم؟
  یا روش خاصی داره

  پاسخ
  • سلام شیث عزیز
   برای بحث عملیات اول دوره سپیدار یک دوره تخصصی 11 ساعته داریم که به صورت کامل تمامی موارد مورد نیاز شمارو پوشش داده است.
   لینک دوره استقرار سپیدار:
   https://hesabcenter.com/downloads/the-opening-entry-in-sepidar-software/
   پیشنهاد میکنم 3 ویدیو رایگان موجود در این دوره را تماشا کنید؛ در صورت احساس نیاز میتوانید این دوره را تهیه نمایید.
   سپاس از همراهی شما

 • رخساره فلاح
  1400-05-16 22:42

  خیلی ممنون از شما

  پاسخ
 • رویا محمدی
  1400-01-14 09:24

  سلام ببخشید یه سوال میخاهم در سال 99 ادامه اسنادم رو ثبت کنم ولی تاریخ روز که میاره اجازه نمیده به 99 تغییرش بدم چکار باید کنم میزنه تاریخ خارج از محدوده ست؟

  پاسخ
  • سلام رویا عزیز
   نرم افزار را به آخرین نسخه بروزرسانی کنید، درست میشه.
   سپاس از همراهی شما

 • محمد
  1400-01-09 23:36

  برای شرکت پیمانکاری مثلا سال ۹۸ و۹۹ میتوان کل حسابهارو با این نرم افزار تهیه کرد برای ارائه به دارایی یا فقط تهیه حسابهای سال جاری هستش

  پاسخ
  • سلام علی عزیز
   بله میتوان از این بابت نیز از سپیدار استفاده کرد؛ اما پیشنهاد میکنم قبل از خرید با ما تماس بگیرید تا به صورت دقیق به شما مشاوره بدهیم.
   سپاس از همراهی شما

 • عاطفه
  1399-12-22 17:36

  سلام خداقوت .آقای رجبی هزینه استهلاک رو بستانکار کردین خطا نمی زنه؟

  پاسخ
  • سلام عاطفه عزیز
   بله این اشتباه در این ویدیو اتفاق افتاده؛ در زمان ثبت سند خطا نمیزنه اما اگر این حساب خلاف ماهیت بشه در زمان دائم کردن اسناد سیستم این حساب هارو نشون میده.
   سپاس از همراهی شما

 • سلام خیلی ممنونم از پاسخگوییتون
  ببخشید یه سوال داشتم ,شماره گذاری مجدد اسناد محدودیت دارن از بابت تعداد استفاده از این گزینه؟

  پاسخ
  • سلام ندا عزیز
   خیر؛ محدودیتی نداره؛ هر زمان که لازم دانستید استفاده نمایید.
   فقط مراقب باشید با شماره گذاری مجدد روکش های اسنادی که بایگانی کردید ممکن از به هم بریزد.
   سپاس از همراهی شما

 • مهناز
  1399-08-28 19:28

  سلام وقت بخیر. قبلاً من از همین لینک فیلمها رو مشاهده میکردم. ولی الان هر کاری میکنم فیلمها پلی نمیشه. دلیلش چیه؟ لطفاً راهنمايیم کنید.

  پاسخ
 • سمیه
  1399-08-27 22:24

  سلام وقتتون بخیر امکانش هست بفرمایید که چطور میتونم سند افتتاحیه رو حذف کنم یا اصلاح با توجه یه اینکه من سنددیدم سند موقت است و دائمی نبود پس باید قابل تغییر باشه ولی نیست راهنمای میکنید مراحل اصلاح سند افتتاحیه از ابتدا

  پاسخ
  • سلام سمیه عزیز
   برای حذف سند افتتاحیه باید به همان فرم صدور سند افتتاحیه بروید، بر روی گوی سپیدار سمت راست بالای صفحه کلیک کنید و گزینه حذف را بزنید.
   سپاس از همراهی شما

 • علی فراهانی
  1399-07-19 18:16

  سلام حال شما خوب هستید… من میخام یه سند جدید بزنم هزینه ها از صندوق پرداخت شده بطور مثال کارکرد 4 روز کارگر مبلغ 1200 این عملیه باید در دو سلول انجام بشه معین و تفصیلی در سلول اول و سلول دوم رو چه چیزی باید تعیین کنم

  پاسخ
  • سلام علی عزیز
   انتخاب تفصیلی ها با توجه به کدینگ و نوع ثبت اسناد شما انجام میشود؛ من آشنایی با نحوه ثبت اسناد شما ندارم اما به طور کلی :

   هزینه دستمزد/مرکز هزینه
   ح پرداختنی / مجید مجیدی (کارگر)
   —————-
   ح پرداختنی / مجید مجیدی (کارگر)
   موجودی صندوق ریالی / صندوق دفتر مرکزی

   ثبت ها به این گونه باید باشند.

 • سلام من موجودی صندوق رو از قسمت مور عملیاتی بانکی نگاه میکنم سند هم میزنم موجودی یکی باشه تغییر نمیکنه ولی تو قسمت مرور حسابها میاره درستش از کجاست نگاه کنم موجودی صندوق و باتک رو؟

  پاسخ
  • سلام سارا عزیز
   این 2 موجودی باید یکسان باشند، احتمالا یا سند دستی حسابداری صادر کردید و یا یکی از گردش های خزانه سند حسابداری ندارد، در این صورت بین 2 سستم مغایرت به وجود میآید.

 • رویا
  1399-07-07 12:07

  سلام ممنون عالی آموزش ها.

  پاسخ
 • امیر
  1399-06-30 21:36

  سلام میخواستم بدونم میشه سند رو ویرایش کرد؟

  پاسخ
  • سلام امیر عزیز
   بعد از صدور سند، از بخش فهرست اسناد وارد شوید، روی سند مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه ویرایش را بزنید.

 • خیلی عالی مرسی بابت رایگان بودن تو این دوره زمونه

  پاسخ
 • جواد
  1399-02-26 15:56

  و همچنین گزارش دفاتر

  پاسخ
 • جواد
  1399-02-26 15:56

  ببخشید مرور حسابها هم آموزش میدید؟

  پاسخ
 • vaghean halaleton bashe
  harf nadarin

  پاسخ
 • محمدرضا
  1399-02-05 00:44

  راهی وجود داره که در پایان سال شماره گذاری مجدد اسناد در نرم افزار سپیدار صورت نگیره؟

  پاسخ
  • بهنام رجبی
   1399-02-05 00:56

   سلام محمدرضا
   خیر در هر صورت در پایان سال در زمان بستن حساب ها نرم افزار اسناد رو شماره گذاری میکنه.

  • محمود امیری
   1399-06-17 02:35

   با سلام
   در شرکت ما ماه شهریور ۹۹ برنامه از هلو به سپیدار تغییر یافت.
   ۱.چک های خرج شده به دیگران چگونه ثبت می شود؟
   ۲_ سود سال جاری(۹۸) با سود سنواتی و سود و زیان انباشته به چه نحوی سند افتتاحیه ثبت می شود؟
   با تشکر
   ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمائید.

  • سلام محمود عزیز
   1- برای ثبت چک ها باید از بخش دریافت و پرداخت ، فرم های رسید و اعلامیه پرداخت را استفاده نمایید.
   2- برای ثبت سود انباشته در تراز افتتاحیه، بعد از انجام عملیات استقرار در سپیدار ، سند سیستمی صادر شده را ویرایش کنید و سطر های لازم را ایجاد نمایید.

   پیشنهاد میکنم از دوره آموزش راه اندازی و استقرار نرم افزار سپیدار نیز در صورت تمایل استفاده نمایید.

   سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید.

بالا
بالا
مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک

نوشته های مرتبط

فهرست