فصل پنجم - قسمت هفتم:

 

مدرس: بهنام رجبی    زمان: 16 دقیقه

down-arrow

در این قسمت از دوره آموزش رایگان نرم افزار حسابداری سپیدار پس از تعريف عوامل حقوقي ، بايد نحوه محاسبه آن و روش تاثيرگذاري آن عامل در سيستم تنظيم شود.

تنظيم عامل

پس از ورود به سيستم در منوي سمت راست ، وارد قسمت حقوق و دستمزد شده و در قسمت عمليات روي گزينه “تنظيم عوامل” كليك كنيد.

در پنجره‌اي كه در اختيار شما قرار ميگيرد ، اطلاعات مورد نظر را وارد كنيد.

جهت ورود اطلاعات ، موارد و نكات زير را مدنظر داشته باشيد :

1-       در سمت راست فرم در زير قسمت اطلاعات عامل، اطلاعات عنوان ، طبقه و نوع عوامل تعريف شده از طبقات مزايا ، كسور و تعهدات كارفرما نمايش داده ميشود .

2-       در قسمت بیمه و مالیات با فعال كردن گزينه “مشمول بيمه” براي يك عامل مزايا ، مبلغ محاسبه شده براي آن عامل در جمع درآمد مشمول بيمه تاثير داده ميشود و اگر غير فعال باشد ، در درآمد مشمول بيمه تاثيري داده نميشود (آن عامل معاف از بيمه ميشود) .

3-       در قسمت بیمه و مالیات با فعال كردن گزينه “مشمول ماليات” براي يك عامل مزايا ، مبلغ محاسبه شده براي آن عامل در جمع درآمد مشمول ماليات تاثير داده ميشود و اگر غير فعال باشد ، در درآمد مشمول ماليات تاثيري داده نميشود (آن عامل معاف از ماليات ميشود) .

4-       گزينه هاي “مشمول ماليات” و “مشمول بيمه” فقط براي عوامل طبقه مزايا قابل انتخاب هستند و براي بقيه عوامل ، غير فعال هستند .

5-       كاربرد گزينه “مبناي محاسبه” در تعيين اين است كه عاملي كه محاسبه ميشود بصورت روزشمار ، ساعت شمار يا بر اساس درصد پرداخت ميشود . مثلا حقوق پايه و حق ماموريت بر اساس روز ، اضافه كاري و كسر كار بر اساس ساعت و دقيقه و كارانه و حق غذا بر اساس درصد/عدد محاسبه ميشوند . اين مورد جهت اطلاع نمايش داده ميشود و قابل تغيير نيست .

6-       در قسمت سایر ، گزينه “ضريب ثايت” مشخص كننده عددي است كه در كل محاسبات ضرب ميشود مثلا ضريب اضافه كاري 1.4 است ولي حقوق پايه در عددي ضرب نميشود و ضريب آن 1 است .

7-       گزينه “عدد ثايت” مشخص كننده عددي است كه با كل محاسبات جمع ميشود .

8-       گزينه “نوع مخرج” مشخص كننده عددي است كه با كل محاسبات بر آن تقسين ميشود . مثلا حقوق پايه تقسيم بر عدد ثابت 30 ميشود ، اضافه كاري تقسيم بر عدد ثابت 220 يا 194 يا … ميشود و حق اولاد تقسيم بر عدد ثابتي نميشود بلكه تقسيم بر تعداد روزهاي ماه ميشود (يعني اگر ماه 30 روزه باشد تقسيم بر 30 ، اگر 31 روزه باشد تقسيم بر 31 و اگر 29 روزه باشد تقسيم بر 29 ميشود) .

9-       در صورتيكه “نوع مخرج” عدد ثابت انتخاب شود ، ورود اطلاعات “مخرج” اجباري است.

10-   انتخاب “نوع مخرج” براي عوامل از نوع “ورود دستي” امكان پذير نيست .

11-   با قرار گرفات روي عامل مورد نظر ، فرمول استخراج شده از تنظيمات انجام شده براي آن عامل نمايش داده ميشود .

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سینا
  1400-12-15 10:29

  سلام ممنون بابت راهنماییتون 🌼 عالی بود 🌼 خدا خیرتون بده ❤ خیلی وقت بود دنبال یه همچین دوره ای بودم
  باز هم تشکر 🙏🙏

  پاسخ
 • سلام ویدوهاتون صدا نداره

  پاسخ
 • اسدی
  1399-12-13 13:35

  سلام وقتتون بخیر در سیستم حقوق دستمزد سپیدار سیستم با توجه به اینکه سال مالی رو برای اسفند ماه 30روزه تعریف کرده بودم اما الان برای کارکردهای اسفند امکان روز س ام رو نمیده البته شایان ذکر است که در تنظیمان حقوق دستمزد سال 0 9 تعریف نشده بود و الان هم برای ورود خطا میده در صورت امکان من رو راهنمایی کنید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

بالا
بالا
محتوا
محتوا
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک