فصل پنجم - قسمت هفتم:

 

مدرس: بهنام رجبی    زمان: 16 دقیقه

down-arrow

در این قسمت از دوره آموزش رایگان نرم افزار حسابداری سپیدار پس از تعريف عوامل حقوقي ، بايد نحوه محاسبه آن و روش تاثيرگذاري آن عامل در سيستم تنظيم شود.

تنظيم عامل

پس از ورود به سيستم در منوي سمت راست ، وارد قسمت حقوق و دستمزد شده و در قسمت عمليات روي گزينه “تنظيم عوامل” كليك كنيد.

در پنجره‌اي كه در اختيار شما قرار ميگيرد ، اطلاعات مورد نظر را وارد كنيد.

جهت ورود اطلاعات ، موارد و نكات زير را مدنظر داشته باشيد :

1-       در سمت راست فرم در زير قسمت اطلاعات عامل، اطلاعات عنوان ، طبقه و نوع عوامل تعريف شده از طبقات مزايا ، كسور و تعهدات كارفرما نمايش داده ميشود .

2-       در قسمت بیمه و مالیات با فعال كردن گزينه “مشمول بيمه” براي يك عامل مزايا ، مبلغ محاسبه شده براي آن عامل در جمع درآمد مشمول بيمه تاثير داده ميشود و اگر غير فعال باشد ، در درآمد مشمول بيمه تاثيري داده نميشود (آن عامل معاف از بيمه ميشود) .

3-       در قسمت بیمه و مالیات با فعال كردن گزينه “مشمول ماليات” براي يك عامل مزايا ، مبلغ محاسبه شده براي آن عامل در جمع درآمد مشمول ماليات تاثير داده ميشود و اگر غير فعال باشد ، در درآمد مشمول ماليات تاثيري داده نميشود (آن عامل معاف از ماليات ميشود) .

4-       گزينه هاي “مشمول ماليات” و “مشمول بيمه” فقط براي عوامل طبقه مزايا قابل انتخاب هستند و براي بقيه عوامل ، غير فعال هستند .

5-       كاربرد گزينه “مبناي محاسبه” در تعيين اين است كه عاملي كه محاسبه ميشود بصورت روزشمار ، ساعت شمار يا بر اساس درصد پرداخت ميشود . مثلا حقوق پايه و حق ماموريت بر اساس روز ، اضافه كاري و كسر كار بر اساس ساعت و دقيقه و كارانه و حق غذا بر اساس درصد/عدد محاسبه ميشوند . اين مورد جهت اطلاع نمايش داده ميشود و قابل تغيير نيست .

6-       در قسمت سایر ، گزينه “ضريب ثايت” مشخص كننده عددي است كه در كل محاسبات ضرب ميشود مثلا ضريب اضافه كاري 1.4 است ولي حقوق پايه در عددي ضرب نميشود و ضريب آن 1 است .

7-       گزينه “عدد ثايت” مشخص كننده عددي است كه با كل محاسبات جمع ميشود .

8-       گزينه “نوع مخرج” مشخص كننده عددي است كه با كل محاسبات بر آن تقسين ميشود . مثلا حقوق پايه تقسيم بر عدد ثابت 30 ميشود ، اضافه كاري تقسيم بر عدد ثابت 220 يا 194 يا … ميشود و حق اولاد تقسيم بر عدد ثابتي نميشود بلكه تقسيم بر تعداد روزهاي ماه ميشود (يعني اگر ماه 30 روزه باشد تقسيم بر 30 ، اگر 31 روزه باشد تقسيم بر 31 و اگر 29 روزه باشد تقسيم بر 29 ميشود) .

9-       در صورتيكه “نوع مخرج” عدد ثابت انتخاب شود ، ورود اطلاعات “مخرج” اجباري است.

10-   انتخاب “نوع مخرج” براي عوامل از نوع “ورود دستي” امكان پذير نيست .

11-   با قرار گرفات روي عامل مورد نظر ، فرمول استخراج شده از تنظيمات انجام شده براي آن عامل نمايش داده ميشود .

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سینا
  1400-12-15 10:29

  سلام ممنون بابت راهنماییتون 🌼 عالی بود 🌼 خدا خیرتون بده ❤ خیلی وقت بود دنبال یه همچین دوره ای بودم
  باز هم تشکر 🙏🙏

  پاسخ
 • سلام ویدوهاتون صدا نداره

  پاسخ
 • اسدی
  1399-12-13 13:35

  سلام وقتتون بخیر در سیستم حقوق دستمزد سپیدار سیستم با توجه به اینکه سال مالی رو برای اسفند ماه 30روزه تعریف کرده بودم اما الان برای کارکردهای اسفند امکان روز س ام رو نمیده البته شایان ذکر است که در تنظیمان حقوق دستمزد سال 0 9 تعریف نشده بود و الان هم برای ورود خطا میده در صورت امکان من رو راهنمایی کنید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

بالا
بالا
محتوا
محتوا
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک