مدرس: بهنام رجبی    زمان: 10 دقیقه

down-arrow

 به نام خدا، در قسمت هشتم از فصل سوم با موضوع مرور عملیات مربوط به «ثبت صورت حساب طرف مقابل» و «ثبت اعلامیه بدهکار و بستانکار» در نرم افزار حسابداری سپیدار همراه شما هستیم.

در زمان هایی، طرف مقابل هایی که با ما خرید و فروش انجام می دهند نیازمند یک صورت حساب از سمت ما هستند تا نام، تعداد، قیمت و اطلاعات کالا های رد و بدل شده و دریافتی ها و پرداختی های مربوط به آنها را بدانند. در این شرایط ما میتوانیم از صورت حساب طرف مقابل استفاده کنیم.

ثبت صورت حساب طرف مقابل

برای ثبت اعلامیه بدهکار و بستانکار بر روی سیستم تامین کنندگان و انبار کلیک می کنیم و از زیر منوی عملیات آن گزینه صورت حساب طرف مقابل جدید را انتخاب می کنیم تا صفحه ی مربوط به این عملیات برای ما باز گردد.

صورت حساب طرف مقابل

در سطر اول نوع صورت حساب طرف مقابل که فروش یا خرید است را انتخاب میکنیم.

صورت حساب خرید

فیلد طرف مقابل صورت حساب

در این فیلد نیز شخص طرف مقابلی که قصد داریم برای وی صورت حساب صادر کنیم را انتخاب میکنیم.

انتخاب طرف مقابل

فیلد تاریخ صورت حساب

در این فیلد نیز تاریخی را که قصد داریم تا آن روز برای شخص مورد نظر صورت حساب صادر گردد را درج می کنیم که بصورت پیش فرض نیز تاریخ روز است و در انتها بر روی دکمه ی نمایش اقلام کلیک میکنیم تا صورت حساب شخص مورد نظر برای ما نمایش داده شود.

تاریخ صورت حساب

پس از مشاهده اقلام صورت حساب شخص مورد نظر می توانیم پس از ذخیره صورت حساب از طریق دکمه ی چاپگر بالای صفحه اطلاعات موجود را با فرمت های متفاوت چاپ یا بشکل فایل ذخیره نیز کنیم تا بتوانیم برای شخص مورد نظر ارسال کنیم.

انتخاب فرمت گزارش دلخواه

ثبت اعلامیه بدهکار و بستانکار

ثبت اعلامیه بدهکار و بستانکار که با نام عملیات تهاتر حساب نیز شناخته می شود زمانی به کار می رود که بخواهیم مبلغ بدهی خود را به یک شخص با طلب مبلغی از شخص دیگر صاف کنیم.

برای ورود به صفحه این عملیات ابتدا بر روی سیستم تامین کنندگان و انبار کلیک می کنیم و از زیر منوی عملیات آن گزینه اعلامیه بدهکار و بستانکار جدید را انتخاب می کنیم.

اعلامیه بدهکار و بستانکار

در پنجره مربوط به اعلامیه بدهکار و بستانکار سطری ایجاد می کنیم و نوع اشخاص، کد معین و کد تفصیل(مخاطب مورد نظر) بدهکار و بستانکار را انتخاب میکنیم.و  میزان مبلغی را نیز که قصد داریم بین این دو شخص تهاتر کنیم را در ستون مبلغ درج میکنیم. همچنین شرح آن را در ستون مربوط تایپ می کنیم.

حساب معین اعلامیه بدهکار و بستانکار

در انتها نیز برای ذخیره و صدور سند حسابداری این عملیات بر روی دکمه ی ذخیره بالای صفحه کلیک می کنیم.

ذخیره فرم

مطالب این قسمت نیز به پایان رسید برای جزئیات بیشتر درباره این موضوع می توانید ویدئو رایگان این عملیات ها را در ابتدای همین صفحه مشاهده کنید.

لطفا نظرات، سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق فرم ارسال نظرات در امتداد همین همین صفحه برای ما ارسال کنید تا ما بتوانیم در آینده آموزش های بهتر و شایسته تری را در اختیار شما بزرگواران قرار دهیم.

در قسمت بعد با مرور عملیات مربوط به «قیمت گذاری اسناد انبار» و «قیمت گذاری محصولات تولیدی» همراه شما عزیزان هستیم؛ لطفا در صورت علاقه به اطلاع از خبر های روز مربوط به حسابداری ،مقالات جدید و آموزش های کاربردی نیز، شبکه های اجتماعی گروه حساب سنتر را دنبال کنید. با تشکر

20 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سمیعی
  1401-12-06 10:01

  ایرادات نرم افزار حسابدرای سپیدار همکاران سیستم
  که شمارا از خرید آن منصرف میکند!
  1. سپیدار شمارا مجبور به چهار چوب من دراوردی نوع طرف حساب میکند که در ازای یک گزارش ساده دست پای شمارو میبندد.
  نوع طرف حساب یعنی شما باید در عملیات مالی مشخص کنید نوع عملیات مربوط به مشتری است یا تامین کننده یا سایر.
  این انتخاب نوع جدا از انتخاب حساب معین و تفضیلی میباشد.
  در ظاهر خیلی خوب عمل میکند و شما میتوانید گزارشات یک طرف حساب را به تفکیک مشتری یا تامین کننده بودن وی ببینید. اما در واقع شما بعدا قابلیت اصلاح این نوع حساب را نخواهید داشت و اگر از ابتدا با آگاهی 100% و بدون خطا کار نکنید مطمعنا به مشکلات عمده ای بر خواهید خورد. همچنین تمام مزایایی که این امکان سگپیدار فراهم میکند در کدینگ حساب معین قابل پیاده سازی است .. پس در حقیقت یک آپشن اضافی و ناکارآمد محسوب میشود.
  2. عدم نگه داشتن لاگ عملیات کاربر
  در هنگام خرید به شما گفته میشود میتوانید اختیارات را با جزئیات برای کاربران مشخص کنید و گزارش عملیات سیستم را ببینید. ولی هیچ جا گفته نمیشود نمیتوانید گزارشی از فعالیت کاربران داشته باشید. برای مثال شما میبینید یک سند حذف شده ولی نمیتوانید بفهمید کاربر حذف کننده کی بود یا در چه زمانی حذف شده است.
  3.عملا ثبت سند حسابداری یک اشتباه بزرگ است
  شما هر وقت که تصمیم بگیرید برای ساده تر شدن کار خودتان یا درک بهتر عملیات از سند دستی حسابداری استفاده کنید ، مرتکب یک اشتباه شده اید . طبقه ساز و کار سپیدار سیستم میبایست اسناد این چنین را در زیر سستم های مربوط صادر کرد و نهایتا از اعلامیه بدهکار و بستانکار استفاده نمود.
  و این فرم در ظاهر ساده خود بیچیدگی هایی ایجاد میکند.
  4. عدم امکان ثبت دو طرف نوع سایر در فرم بدهکار و بستانکار
  5. عدم امکان ثبت دو طرف با یک معین و تفضیلی ولی با نوع مختلف
  6. کند بودن روند عملیات در نرم افزار

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر خیلی ممنونم از آموزش های بسیار عالیتون
  یه سوال در مورد اعلامیه بدهکار و بستانکار داشتم، در این مثال ما به مشتری کالا فروختیم پس ازش طلبکاریم و ح د ما بدهکار می شود حالا میخوایم تهاتر کنیم پس باید ح د رو بستانکار کنیم چرا اینجا اومده ح د و مشتری رو بدهکار کرده؟؟ و همین برعکسش برای تامین کننده و ح پ… (و اینکه در قسمت نوع بدهکار و بستانکار هر دو گزینه مشتری و تامین کننده برای ما فعاله برام سوال شد؟)
  با سپاس از شما

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر خیلی ممنونم از آموزش های بسیااار عالیتون
  یه سوال داشتم در مورد اعلامیه بدهکار و بستانکار، در این قسمت ما به مشتری کالا فروختیم پس ازش طلبکاریم و ح د ما بدهکار می شود حالا میخوایم تهاتر کنیم پس باید ح د رو بستانکار کنیم چرا اینجا اومده ح د و مشتری رو بدهکار کرده؟؟ و برعکس همین برای تامین کننده و ح پ… (و چون در قسمت نوع بدهکار و بستانکار هر دو گزینه مشتری و تامین کننده برای ما فعاله برام سوال شد؟)
  با سپاس از شما

  پاسخ
 • جلالی
  1401-05-03 14:47

  سلام آقای رجبی ، من یه سوال داشتم ، شرکتی بوده در زمینه مرغداری گوشتی والانس نرم افراز سپیدار تهیه کرده یعنی از قبل بوده با نرم افزار دیگه کار می‌کرده الان ۴ ماه از سال گذشته برای اینکه مو جودی هارو وارد کنیم و اول دوره وارد کنیم باید استقرار بخوره ؟درسته؟ و اینکه بهتره از موجودی همون سیستم قبلی استفاده بشه یا انبار گردانی بشه تا این مقطع و بعد واز آخر به اول دوره برسیم یعنی خرید و کم کنیم و حواله رو جمع کنیم به موجودی اول دوره برسیم ؟کدوم روش بهتره ؟ در ضمن تو روش دوم ممکنه با ثبت خرید و فروش و حواله و رسید ها ما به این موجودی نرسیم چون معمولا موجودی سیستمی با انبار فرق دارن

  پاسخ
  • سلام جلالی عزیز
   1) بله پیشنهاد من اینه که استقرار بزنید
   2) بله؛ اگر ثبت ها در نرم افزار قبلی به درستی انجام شده، پیشنهاد میکنم موجودی ها را از نرم افزار قبلی منتقل کنید و در ادامه پس از عملیات افتتاحیه، یک انبارگردانی نیز انجام دهید.
   ساس از همراهی شما

 • یکتا
  1401-01-04 17:35

  آموزش و نحوه بیان آموزش عالی

  پاسخ
 • سینا
  1400-11-24 12:20

  ممنون بابت راهنماییتون عالی بود 🌼🌼

  پاسخ
 • الهام قنبری
  1400-07-01 10:25

  سلام وقت بخیر ممنون از توضیحات رسا و خوبتون
  جسارتا دلیل اینکه در قیمت گذاری بعدوارد کردم تاریخ هیچ اقلامی نمیاذه چیه؟؟

  پاسخ
  • سلام الهام عزیز
   اگر در زمان قیمت گذاری هیچ قلمی به نمایش در نمی آید، این یعنی انبار شما در آن بازه زمانی هیچ گردشی نداشته است.
   سپاس از همراهی شما

 • شیوا
  1399-11-23 22:14

  سلام
  وقتتون بخیر
  برای قسمت تهاتر حساب
  ما مثلا یه پیش دریافتی میگیریم از شخصی بعد از مدتی ک اومد جنس رو برد میایم پیش دریافتشو با خساب دریافتنی خودش تهاتر میکنیم ایا این کار درسته؟؟
  یا حتما باید بین دوشخص مختلف انجام بشه؟

  پاسخ
  • سلام شیوا عزیز
   تهاتر باید بین 2 شخص نختلف باشه، برای کار شما میتونید از فرم تسویه حساب طرف مقابل استفاده کنید.
   سپاس از همراهی شما

 • مینا
  1399-10-18 10:35

  سلام وقت بخیر
  اگه بعدر از تهاتر , سند حسابداری رو نزنم چه اتفاقی میفته؟
  شاید این تهاتر بین 2 نفر باشه ک نمیخوام توی اسنادم بیامرش(ب خاطر بحث دارایی و مالیات و …)
  میخوام بدونم اگر ثبت حسابداری رو توی اینجور مواقع نزم یا بزنم مشکلی پیش میاد؟

  پاسخ
  • سلام مینا عزیز
   اگر سند حسابداری ثبت نشود؛ عملا در سیستم حسابداری که سیستم اصلی ما است، هیچ تهاتری اتفاق نمی افتد و حساب های ما مانده دار می مانند.
   سپاس از همراهی شما

  • فرشته
   1400-07-11 20:48

   سلام
   تو شرکتی که من کار میکردم حسابدار اصلی از اعلامیه بدهکار بستانکار برای مواردی غیر از تهاتر طرف حسابها استفاده میکرد به نظر شما استفاده از این آیتم برای مواردی غیر از تهاتر درسته؟

  • سلام فرشته عزیز
   در نهایت بر مبنای اعلامیه بدهکار و بستانکار یک سند حسابداری صادر میشود، که سند حسابداری مبنای کار ما است، اگر سند مورد قبول باشد، ثبت اعلامیه بدهکار و بستانکار برای مواردی دیگر مانعی ندارد.
   سپاس از همراهی شما

 • سلام و خسته نباشید خدمت مجموعه آموزشی حساب سنتر. خاستم از زحمات واقعا ارزشمندتون تشکر کنم بسیار کارتون با ارزشه خیلیم روان توضیح دادین ممنونم

  پاسخ
 • زهرا
  1399-08-27 20:00

  سلام
  شما تدریس خصوصی هم دارین در حد یک یا دو جلسه؟؟
  اگه امکان پذیر هست ممنون میشم با ایمیل اطلاع بدین …

  پاسخ
  • سلام زهرا عزیز
   بله تدریس خصوصی هم داریم؛ پیشنهاد میکنم با شماره تماس 02188800150 با ما در تماس باشید.
   ساعت کاری 8 صبح تا 8 شب
   سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

بالا
بالا
محتوا
محتوا
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک