درورد بر شما همراهان عزیز سایت حساب سنتر امروز در قسمت چهارم از  فصل دوم آموزش ثبت رسید دریافت در نرم افزار سپیدار و بررسی آن همراه شما هستیم.

رسید دریافت در نرم افزار سپیدار چیست

رسید دریافت را می توان اینگونه تعریف کرد که تنها فرمی که به ما اجازه می دهد تا بتوانیم ورود وجه نقد یا اوراق بهادار را به مجموعه خود ثبت کنیم، رسید دریافت است. که این عمل می تواند با اشکال مختلف مانند وجه نقد، چک، حواله و کارتخوان نیز به ثبت برسد.

ثبت رسید دریافت

برای ثبت رسید دریافت باید بر روی ماژول دریافت و پرداخت کلیک کنیم و از زیر منوی عملیات آن گزینه ی “رسید دریافت جدید” را انتخاب کنیم.

فرم رسید دریافت

برای اینکه ما کامل با ثبت رسید دریافت آشنا شویم رسیدی ترکیبی را مد نظر میگیریم که قسمتی از آن به  شکل نقد، قسمتی به شکل چک،قسمتی به شکل حواله و قسمتی نیز به شکل دریافت از کارتخوان باشد، در پنجره ی باز شده مربوط به رسید دریافت فیلد هایی وجود دارند که هر کدام را به صورت جداگانه با هم مرور خواهیم کرد.

فیلد نوع رسید دریافت

این فیلد شامل چهار گزینه است و بیانگر این است که چه نوع از رسید دریافت را قصد داریم ثبت کنیم.

نوع رسید دریافت

 گزینه اول

«دریافت از مشتری» است که اغلب اوقات نیز ما با همین گزینه سر و کار داریم و پول های دریافتی که به ازای ارائه خدمات به مشتری دریافت کرده ایم را از این طریق ثبت میکنیم.

گزینه دوم

در این فیلد، «دریافت از تامین کننده» است که در شرایطی که ما به دلایل گوناگون از تامین کننده پولی را دریافت میکنیم از این گزینه بهره میبریم.

گزینه سوم

در این فیلد، «سایر دریافت ها» است و در حالی که میخواهیم ورود پولی را به مجموعه به غیر از گزینه های موجود دیگر وارد کنیم از این گزینه استفاده می کنیم.

گزینه چهارم

آخرین گزینه «تضمین» است و زمانی که مبلغی را به عنوان ضمانت از یک شخص دریافت می کنیم باید این گزینه را برای ثبت رسید آن استفاده کنیم؛ در این نمونه ما تصور بر این داریم که میخواهیم مبلغی را از مشتری بابت تسویه یک فاکتور دریافت کنیم پس به همین دلیل گزینه دریافت از مشتری را انتخاب میکنیم.

فیلد طرف مقابل رسید دریافت

این فیلد بیانگر این می باشد که ما پول را از کدام شخص طرف حساب دریافت می کنیم. برای انتخاب شخص طرف حساب کافیست بر روی نشانک انتهای فیلد کلیک کنیم تا لیست مخاطبین باز شود و پس از انتخاب شخص مورد نظر دکمه تائید را بزنیم.

باید توجه کنیم که در لیست باز شده با توجه به نوع رسید دریافتی که در فیلد قبل انتخاب کرده ایم، اشخاصی به ما نمایش داده می شوند که آنها را به همان عنوان ثبت کرده ایم. به عنوان مثال اگر نوع رسید را، دریافت از مشتری انتخاب کرده باشیم در لیست طرف مقابل های ما برای راحتی بیشتر کار و جلوگیری از اشتباه، تنها اشخاصی که به عنوان مشتری در نرم افزار ثبت گردیده اند در لیست طرف مقابل نمایش داده می شوند.

انتخاب طرف حساب در رسید دریافت

فیلد شماره پرداخت رسید دریافت

در این فیلد نیازی نیست مقداری را وارد کنیم و نرم افزار خود به شکل اتوماتیک به رسید های ما شماره می دهد.

شماره در رسید دریافت

فیلد تاریخ رسید پرداخت

در این فیلد تاریخ روزی را وارد می کنیم که وجه را در آن روز دریافت کرده ایم. این تاریخ بصورت پیش فرض تاریخ روز است و ما نیز همین تاریخ را برای مثال خود در نظر می گیریم.

تاریخ در رسید دریافت

فیلد معین رسید پرداخت

در فیلد معین با توجه به ماهیت رسید دریافت، معین مربوط به آن را نیز انتخاب میکنیم. در این مثال با توجه به تسویه مبلغ فاکتور از مشتری، نام معین ما حسابهای دریافتنی است.

حساب معین در رسید دریافت

گزینه استقرار

زمانی پیش می آید که ما تازه نرم افزار را تهیه کرده ایم و از سال مالی گذشته تعدادی حساب باز مانند چک با سر رسید در سال مالی جاری وجود دارد که ما باید در زمان استقرار نرم افزار آنها را به نرم افزار معرفی کنیم. در این حالت میتوانیم با زدن تیک گزینه استقرار به نرم افزار بگوییم که این رسید دریافت مربوط به استقرار نرم افزار می باشد.

تیک استقرار چیست

فیلد صندوق

زمانی که کل یا قسمتی از پول دریافتی از شخص طرف حساب به شکل نقد باشد ما صندوقی که پول را بوسیله آن دریافت میکنیم را در فیلد صندوق به وسیله نشانک کنار آن انتخاب می کنیم.

انتخاب صندوق

فیلد ارز

با توجه به این که با چه ارزی ما پول از مشتری دریافت کرده ایم ارز مورد نظر را از طریق نشانک کنار فیلد انتخاب میکنیم. (این گزینه زمانی فعال خواهد بود که ما زیر سیستم ارزی را خریداری کرده باشیم)

انتخاب ارز

فیلد مبلغ نقد

زمانی که بخشی از پول دریافتی به صورت نقد باشد پس از انتخاب صندوق آن، در این فیلد میزان مبلغ دریافتی به شکل نقد را وارد می کنیم. که در این مثال ما نیز یک میلیون تومان به عنوان وجه نقد دریافت کرده ایم.

مبلغ نقد

فیلد شرح

در این فیلد توضیحاتی که باعث واضح تر شدن دلیل دریافت این پول می باشد را وارد کنیم. به عنوان مثال ما در این فیلد شرح داده ایم که این رسید دریافت مربوط به تسویه حساب مبلغ فاکتور به شماره 123 است؛ با زدن دکمه ذخیره انتهای فیلد شرح میتوان شرح مورد نظر را در پیش فرض نرم افزار ذخیره کرد تا بعدا نیز بتوان از آن استفاده کنیم.

شرح

سربرگ درج چک در رسید دریافت

اگر کل یا مقداری از مبلغ دریافتی ما به صورت چک دریافت شود اطلاعات آن چک را در این قسمت درج خواهیم کرد، برای مثال ما در این رسید دریافت مبلغ ده میلیون تومان از کل مبلغ را نیز به شکل چک دریافت می کنیم.

برای اضافه کردن چک کافیست بر روی علامت بعلاوه در پایین سربرگ چک کلیک کنیم تا سطری ایجاد شود و ما اطلاعات مربوط به چک دریافت شده را در آن ثبت کنیم.

چک در رسید دریافت

ستون شماره چک

شماره ای معمولا به رنگ قرمزاست که در چک ها قید میشود و ما در ستون شماره آن را وارد میکنیم.

 

شماره چک

ستون پشت نمره چک

در حالت خالی ماندن این ستون خود نرم افزار به شکل اتوماتیک به آن شماره می دهد اما در صورت نیاز خودمان نیز می توانیم به شکل دستی برای آن شماره درج کنیم.

پشت نمره

ستون مبلغ چک

مبلغ چک را در این ستون درج می کنیم.

مبلغ چک

ستون تاریخ سر رسید چک

تاریخی که برای وصول چک تعیین شده است را در این ستون وارد می کنیم.

تاریخ سررسید

ستون بانک چک

بانکی که چک صادر شده متعلق به آن است را در این ستون وارد میکنیم.

بانک چک

ستون کد شعبه چک

بر روی چک کد شعبه ای را که صاحب چک در آن حساب دارد را نگاه کرده و در این ستون وارد می کنیم

کد شعبه

ستون شعبه چک

شعبه صادر کننده دسته چک را نیز از روی برگه چک در این ستون وارد می کنیم.

شعبه

ستون شماره حساب چک

شماره حساب صادر کننده چک نیز روی چک درج شده است و آن را در این ستون وارد می کنیم.

شماره حساب

ستون شرح چک

اطلاعاتی را که بعدا میتواند باعث روشن تر شدن دلیل دریافت چک شود را نیز می توانیم در این ستون درج کنیم.

شرح رسید دریافت

درضمن به تعداد چک دریافتی از شخص طرف مقابل نیز می توانیم سطر اضافه کنیم و تمام اطلاعات مربوط به چک ها را در آن وارد کنیم.

سربرگ درج حواله در رسید دریافت

برای درج حواله های بانکی مانند کارت به کارت نیز بر روی سربرگ حواله کلیک می کنیم و بر روی علامت مثبت در پایین سربرگ کلیک می کنیم تا سطر برای افزودن اطلاعات ظاهر شود؛ اطلاعات ستون های شماره، تاریخ و مبلغ را باید از روی قبض رسید نگاه کرده و وارد ستون های مورد نظر کنیم.

ستون های تفضیل حساب بانکی و حساب بانکی نیز مربوط به حسابی می شود که پول به آن انتقال پیدا کرده است.در این رسید دریافت برای مثال ما 8 میلیون تومان نیز از طریق کارت به کارت دریافت کرده ایم، ستون شرح را نیز با توجه به نیاز تکمیل میکنیم.

حواله

سربرگ درج تراکنش کارتخوان در رسید دریافت

سربرگ کارتخوان شامل سه ستون می باشد ستون اول شماره ترمینال کارتخوان است که با انتخاب آن ستون حساب بانکی نیز بصورت اتومات تکمیل می شود و تنها باید مبلغ تراکنش را در ستون مبلغ وارد کنیم، ما برای مثال در این رسید دریافت 5 میلیون تومان نیز از طریق کارتخوان دریافت کرده ایم.

دریافت کارتخوان

بر فرض مثال جمع فاکتوری که ما برای آن در حال ثبت رسید دریافت هستیم 25 میلیون تومان  بوده است که بخاطر شرایطی که شخص طرف حساب مبلغ کل فاکتور را یکجا تصفیه کرده است ما میخواهیم مبلغ 1 میلیون تومان از 25 میلیون تومان را تخفیف بدهیم در همین راستا میتوانیم مبلغ 1 میلیون تومان را در فیلد انتهایی پنجره ی رسید دریافت وارد کنیم.

در این حالت مبلغ دریافتی که ما به اشکال مختلف دریافت کرده بودیم 24 میلیون بوده است ولی به دلیل اینکه ما یک میلیون تخفیف داده ایم نمایانگر آن است که جمع کل فاکتور مورد نظر 25 میلیون تومان بوده است و در جمع کل نیز مبلغ تخفیف به مبلغ دریافتی اضافه و نمایش داده می شود؛ این موضوع را نیز باید در نظر داشته باشیم که ثبت تخفیف از این قسمت باعث محسابه مبلغ آن در هزینه های سایر می شود .

مجموع رسید دریافت

در انتها نیز برای ذخیره شدن رسید دریافت نیز باید یکی از دکمه های ذخیره در بالای پنجره را انتخاب کنیم

بررسی رسید دریافت

در واقع تنظیمات نرم افزار سپیدار به شکلی است که در زمانی که ما یک رسید خزانه یا دریافت ثبت میکنیم  سند آن به شکل اتوماتیک خود در ماژول حسابداری با همان فرمت تشکیل می شود.

برای مشاهده سند مورد نظر میتوانیم روی ماژول حسابداری کلیک کنیم و از زیر منوی فهرست آن گزینه ی اسناد حسابداری را انتخاب کنیم تا پنجره ی مربوط به اسناد حسابداری بازگردد.

فهرست اسناد حسابداری

با دوبار کلیک بر روی سند مورد نظر ما میتوانیم تمام جزئیات آن که به شکلی زیبا و دقیق تنظیم شده است را مشاهده کنیم. در تصویر زیر میتوانیم نمونه ای از جزئیات سند مربوط به رسید دریافتی که پیش تر ثبت کرده ایم را ببینیم.

سند حسابداری رسید دریافت

راه دیگری نیز که برای مشاهده سند مربوط به رسید های دریافت است از طریق دکمه های بالای پنجره ی رسید دریافت می باشد؛ این چهار دکمه یکی برای صدور سند حسابداری در نرم افزار سپیدار است که زمانی کاربرد دارد که ما پیش فرض صدور اتوماتیک سند را برای رسید دریافت ها خاموش کنیم یا اینکه بعد از حذف سند مورد نظر بخواهیم دوباره آن را صادر کنیم.

یکی دیگر برای حذف سند حسابداری و دو تای آخر به دلیل اینکه سند حسابداری قابل ویرایش نیست، با نام ویرایش و نمایش هر دو برای مشاهده ی سند حسابداری می باشند؛ این نکته را باید توجه داشت که برای حذف سند هایی که از طریق سیستمی جز سیستم حسابداری ثبت شده باشند مانند سند رسید دریافت تنها باید از طریق همان سیستم آن را حذف نمود.

صدور سند حسابداری در رسید دریافت

رسید دریافت علاوه بر اضافه کردن سند در بخش حسابداری، اطلاعاتی را نیز به گزینه ی مرور عملیات بانکی در ماژول دریافت و پرداخت اضافه میکند که توضیح آن را به جلسات آینده موکول خواهیم کرد؛ ممنون که ما را در این مبحث طولانی نیز همراهی کردید لطفا برای افزایش سطح کیفیت آموزش ها و خدمات ما را با ارسال نظرات خود در پایین همین صفحه یاری کنید.

 لطفا در صورتی که فکر میکنید این مطالب می تواند برای افراد دیگر نیز مفید واقع شود لینک مطلب را با این افراد به اشتراک بگذارید و برای با خبر شدن از آموزش ها و مقالات جدید صفحات اجتماعی حساب سنتر را نیز دنبال کنید. با تشکر

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید.

بالا
بالا
مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک

نوشته های مرتبط

فهرست