به نام خداوند بخشنده و مهربان ، در قسمت پنجم از فصل اول آموزش آنلاین نرم افزار سپیدار با موضوعات «سند اختتامیه و افتتاحیه»،«اصلاح و طبقه بندی حساب» و «بستن حساب سود و زیانی» همراه شما عزیزان هستیم.

سند اختتامیه و افتتاحیه چیست؟

سند اختتامیه سندی است که بخش مالی شرکت در آخرین روز دوره مالی، حساب های تراز نامه ای خود را با آن می بندد، تاریخ این سند حتما باید در آخرین روز دوره مالی باشد؛ سند افتتاحیه سندی است که بخش مالی شرکت در اولین روز دوره مالی جدید آن را ثبت میکند و حساب های ترازنامه ای که در اختتامیه سال قبل بسته شده بود را به دوره جدید عینا انتقال می دهد.

صدور سند اختتامیه و افتتاحیه

  • برای باز کردن پنجره مربوط به عملیات صدور سند اختتامیه و افتتاحیه بعد از کلیک بر روی ماژول حسابداری از زیر منوی آن بر روی گزینه “صدور سند افتتاحیه و اختتامیه” کلیک میکنیم.

سند اختتامیه و افتتاحیه

 

  • ثبت سند اختتامیه: برای ثبت سند اختتامیه کافی است تیک سند اختتامیه را زده و در بخش تاریخ آخرین روز دوره مالی خود را وارد نمایید.
  • ثبت سند افتتاحیه: برای ثبت سند افتتاحیه کافی است تیک سند افتتاحیه را زده و در بخش تاریخ اولین روز دوره مالی جدید را وارد کنید.

اصلاح طبقه بندی حساب ها

در بعضی اوقات لازم است کار با حساب معین فعلی را متوقف کرده و با حساب معین جدیدی کار خود را شروع کنیم، و نیاز داریم مانده حساب معین قبلی را به حساب معین جدید انتقال دهیم؛ به این عمل در نرم افزار سپیدار “اصلاح طبقه بندی حساب ها” گفته میشود، برای انجام این عمل کافی است :

  • وارد نرم افزار سپیدار شوید
  • از منو سمت راست نرم افزار منو حسابداری را انتخاب کنید.
  • گزینه اصلاح طبقه بندی حساب ها را انتخاب کنید

حال فرم زیر برای شما بار میشود:

اصلاح طبقه بندی حساب ها

از این قسمت باید تاریخ اصلاح سند را وارد کنیم.

تاریخ سند در اصلاح طبقه بندی

از قسمتی که در عکس نشان داده شده توضیحات اصلاح سند را وارد می کنیم؛ مثلا: اصلاح حساب معین کد 211115 به 211116. فیلد دوم را نیز پر نمی کنیم تا خود نرم افزار به شکل خودکار با اطلاعات فیلد قبلی آن را تکمیل کند.

توضیح سند در طبقه بندی

 

از فیلد معین مقصد نیز حساب معین جدید را انتخاب می کنیم که میخواهیم مانده ی حساب معین قبلی به آن انتقال پیدا کند.

معین مقصد

 

حال باید از بخش حساب های قابل انتقال مطابق تصویر زیر حساب معین مبدا خود را انتخاب کنیم. برای انتخاب حساب معین کافی است بر روی آن کلیک کرده و بعد بر روی فلش تکی رو به سمت چپ مطابق تصویر زیر کلیک کنیم.

انتقال حساب های گردش دار

حال از سمت راست بالای فرم مطابق تصویر زیر بر روی صدور سند کلیک میکنیم.

گزینه صدور سند

سند اصلاحی ما در نرم افزار سپیدار ثبت شد ، از این تاریخ به بعد از حساب معین قصدی که در فرم اصلاح سند مشخص کردید برای ثبت اسناد خود استفاده کنید.

بستن حساب های سود و زیانی

یکی از عملیاتی که حسابداران در پایان دوره های مالی و به منظور تهیه صورت سود و زیان انجام می دهند بستن حساب های سود و زیانی است؛ برای این منظور، پس از کلیک بر روی ماژول حسابداری از زیر منوی عملیات آن گزینه بستن حساب های سود و زیانی را انتخاب می کنیم.تا صفحه ی مربوط به این عملیات باز شود.

بستن حساب سود و زیانی

برای شروع کافیست مطابق تصویر زیر تاریخ سند که آخرین روز دوره مالی است را وارد کنیم.

تاریخ سند سود و زیانی

و در ادامه توضیحات سند سود و زیانی را وارد می کنیم؛ مثلا: سند سود و زیانی سال 98

توشیح سود و زیانی

حال باید از قسمت حساب معین، حساب معین سود و زیانی خود را انتخاب کنید: معمولا در این بخش باید حساب معین سود و زیان سال جاری را انتخاب کنیم.

معین مقصد سود و زیانی

حال در بخش حساب های قابل انتخاب تمامی حساب های از نوع سود و زیانی را مشاهده میکنیم. کافی است از فلش 2 تایی رو به سمت چپ استفاده کرده و تمام حساب های سود و زیانی را به سمت راست منتقل کنیم.

بیستن حساب های موقت

بعد از انتقال آنها کافی است از سمت راست بالای فرم بر روی صدور صند سود و زیانی کلیک کنیم تا سند سود و زیانی به صورت خودکار برای ما صادر شود.

صدور سند سود و زیانی اتوماتیک

توجه داشته باشید که معمولا شرکت ها بعد از صدور سند سود و زیانی ، حساب معین “سود و زیان سال جاری” را به حساب معین “سود و زیان انباشته” می بندند.

به پایان این قسمت رسیدیم در قسمت بعد نیز به مرور عملیات «مرور حساب ها»، «گزارش تراز ها» و «گزارش دفاتر»می پردازیم. لطفا سوالات و نظرات خود را در انتهای همین صفحه برای ما ارسال کنید تا ما بتوانیم سطح خدمات ارائه شده به شما عزیزان را افزایش دهیم.

لطفا برای آگاهی از اخبار روز حسابداری و آموزش های جدید شبکه های اجتماعی گروه حساب سنتر را نیز دنیال کنید.با تشکر.

14 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید.

بالا
بالا
مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک

نوشته های مرتبط

فهرست