فصل دوم - قسمت پنجم :

 

مدرس: بهنام رجبی    زمان: 23 دقیقه

down-arrow

به نام خدایی که عشق را در وجود ما نهاد، با قسمت پنجم از فصل دوم با موضوع ثبت اعلامیه پرداخت در نرم افزار سپیدار همراه شما عزیزان هستیمT ثبت اعلامیه پرداخت برای تمام مبالغی که از منابع شرکت پرداخت می شوند الزامی است و میتواند به اشکال گوناگون مانند پرداخت نقدی، صدور چک، خرج چک های دریافت شده و حواله بانکی یا ترکیبی از اینها باشد.

اعلامیه پرداخت

برای ورود به پنجره ی ثبت اعلامیه پرداخت جدید پس از کلیک بر روی ماژول دریافت و پرداخت از زیر منوی عملیات آن بر روی گزینه ی اعلامیه پرداخت جدید کلیک میکنیم تا پنجره ی مربوط به آن باز گردد.

رسید اعلامیه پرداخت در نرم افزار سپیدار

 پنجره ی «اعلامیه پرداخت» مانند «رسید دریافت» شامل فیلد هایی است که باید با توجه به اطلاعات فرآیند انجام شده، آن ها را پر کنیم.که به ترتیب آنها را با هم مرور می کنیم.

فیلد نوع

اولین فیلد، «نوع اعلامیه پرداخت» است و شامل 8 گزینه است که با کلیک بر روی نشانک انتهای فیلد می توانیم یکی از آنها را برای تعیین نوع اعلامیه پرداخت انتخاب کنیم.

نوع اعلامیه پرداخت

 

«به تامین کننده» اولین گزینه ی فیلد نوع اعلامیه پرداخت است و زمان هایی که میخواهیم به ازای فاکتور های خرید خود وجهی را به تامین کننده آن پرداخت کنیم از این گزینه استفاده می کنیم.

«به مشتری» دومین گزینه این فیلد است و زمانی که میخواهیم پول فاکتور های مرجوعی فروش را به مشتری پرداخت کنیم از این نوع اعلامیه پرداخت استفاده می کنیم.

«پرداخت به سایر» سومین گزینه است و زمانی که نوع پرداخت زیر مجموعه دو حالت بالا نباشد مانند پرداخت به تنخواه یا سهام داران از این گزینه استفاده می کنیم.

«بانک به بانک / بانک به صندوق / صندوق به بانک / صندوق به صندوق»  انواع گزینه هایی هستند که مربوط به انتقالات مبالغ در داخل مجموعه هستند و با توجه به مبدا و مقصد پول می توانیم یکی از آنها را انتخاب کنبم.

«تضمین» این نوع از پرداخت مربوط به اسناد تضمینی است که بین شرکت ها تبادل می شود و ارزش مالی ندارد و صرفا برای ضمانت صادر می شوند، ما در مثال خود می خواهیم پول را برای تسویه فاکتور خرید پرداخت کنیم پس گزینه ی «به تامین کننده» را انتخاب می کنیم.

فیلد طرف مقابل

این فیلد برای انتخاب نام شخص طرف مقابلی است که مبلغ به وی پرداخت شده است. برای انتخاب آن بعد از کلیک بر روی نشانک سمت چپ  فیلد باید اسم شخص را در پنجره باز شده انتخاب کرده و دکمه تائید را بزنیم.

طرف حساب در اعلامیه پرداخت

فیلد شماره

فیلد شماره اعلامیه پرداخت را بهتر است خالی بگذاریم تا نرم افزار بصورت اتوماتیک خود شماره دهد اما در صورت نیاز هم می توانیم به آن شماره دلخواه خود را نیز بدهیم .

شماره اعلامیه پرداخت

فیلد تاریخ

با توجه به زمان پرداخت وجه این فیلد را نیز پر می کنبم که بصورت پیش فرض نیز تاریخ روز است .ما نیز در این مثال فرض می کنیم پرداخت ما در روز جاری صورت گرفته است و آن را تغییر نمی دهیم .

تاریخ

فیلد معین

در این فیلد باید با توجه به نوع پرداخت، حساب معین خود را نیز از طریق نشانک سمت چپ فیلد انتخاب کنیم؛ در این مثال بخاطر پرداخت شدن وجه به تامین کننده معین ما حساب های پرداختنی است.

حساب معین

معین کارمزد بانکی

در این فیلد نیز میتوان اگر حواله انجام شده شامل هزینه بوده است معین مربوط به آن را انتخاب کنیم تا هزینه آن ثبت گردد، در این مثال اعلامیه پرداخت، چون ما نیز مبلغی از کل را بصورت حواله بانکی کارمزد دار پرداخت کرده ایم معین آن را هزینه کارمزد خدمات بانکی انتخاب می کنیم. و مبلغ هزینه تراکنش آن را نیز درسربرگ اعلامیه پرداخت در ستون مخصوص به آن قید می کنیم.

کارمزد بانک در اعلامیه پرداخت

فیلد صندوق

اگر کل یا مقداری از مبلغ پرداختی از صندوق باشد باید با کلیک بر روی نشانک سمت چپ فیلد صندوق مورد نظر که وجه از آن پرداخت شده است را نیز انتخاب کنیم.

صندوق در اعلامیه پرداخت

فیلد ارز

از این  فیلد میتوانیم نوع ارز مبادله شده در پرداخت را با  کلیک بر روی نشانک سمت چپ فیلد انتخاب کنیم.(باید توجه کنیم که ارز پیش فرض نرم افزار ریال است و اگر بخواهیم ارزی جزء  ریال استفاده کنیم باید زیر سیستم ارزی نرم افزارسپیدار را تهیه کنیم)

فیلد مبلغ نقد

اگر کل یا مقداری از مبلغ پرداختی به شکل نقدی صورت گرفته است باید مبلغ آن را در این فیلد تایپ کنیم؛ بر فرض مثال در این سناریو 10 میلیون تومان از کل مبلغ پرداختی را ما به شکل نقد پرداخت کرده ایم. که مبلغ آن را در این فیلد وارد می کنیم.

مبلغ نقد در اعلامیه پرداخت

فیلد شرح

در فیلد شرح دلیل پرداخت را می نویسیم تا بتوانیم در آینده گزارش جامعه تری داشته باشیم؛ که ما در این مثال شرح را “پرداخت بابت فاکتور خرید شماره 456” نوشته ایم.

شرح

در صورتی که کل یا مقداری از مبلغ پرداخت شده به شکل های  صدور چک، حواله یا خرج چک نیز باشد باید اطلاعات مربوط به آنها را از سر برگ های مربوط به آنها در این پنجره وارد کنیم.

 

سربرگ چک

با کلیک بر روی سربرگ چک برگه ی آن باز می شود و با زدن نشانک مثبت پایین برگه ی آن می توانیم به تعداد مورد نیاز، سطر برای درج اطلاعات چک های صادر شده، ایجاد کنیم.

با توجه به نام ستون ها، اطلاعات مربوط به هر برگه چک صادر شده را وارد می کنیم؛ در این سناریو ما دو چک صادر شده به مبلغ هر کدام 25 ملیون تومان نیز با تاریخ روز و یک ماه بعد را ثبت کرده ایم.

ثبت چک های پرداختی

سربرگ اعلامیه برداشت یا حواله اعلامیه پرداخت

در این سربرگ  اگر مبلغی از کل پرداخت را به شکل حواله انجام داده باشیم اطلاعات آن را در این برگه وارد می کنیم؛ در این سناریو ما فرض کرده ایم که 15 میلیون تومان از کل مبلغ را نیز به شکل حواله پرداخت کرده ایم و اطلاعات آن را وارد کرده ایم .

اعلامیه برداشت

سربرگ خرج کردن چک

در صورتی که ما چکی را در گذشته دریافت کرده ایم و میخواهیم بعنوان بخشی از پرداخت به شخص طرف حساب از صندوق خود خرج کنیم، باید آن چک را در این سربرگ انتخاب کنیم و اطلاعات آن را درج کنیم.

خرج کردن چک

پس از درج تمام اطلاعات پرداخت ها دکمه ی ذخیره را در بالای پنجره ی اعلامیه پرداخت میزنیم. تا اطلاعات وارد شده ذخیره گردد؛ بعد از زمانی که اطلاعات اعلامیه پرداخت را ذخیره می کنیم نرم افزار به صورت اتوماتیک سند حسابداری آن را نیز در ماژول حسابداری نرم افزار ایجاد می کند؛ که میتوانیم  با زدن دکمه ی نمایش سند حسابداری در بالای پنجره ی اعلامیه پرداخت آن را مشاهده کنیم.

صدور سند حسابداری در اعلامیه پرداخت

این جلسه به پایان رسید امیدوارم که مطالب آن نیز مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم گامی برای یادگیری شما عزیزان برداشته باشیم، در جلسه ی بعد نیز قصد داریم به مرور عملیات چک دریافتی بپردازیم، لطفا با ما همراه باشید.

خواهشمندیم که نظرات ، پیشنهادات و سوالات خود را  در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید تا ما بتوانیم کیفیت آموزش های ارائه شده را بالا ببریم. با تشکر.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید.

بالا
بالا
مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک

نوشته های مرتبط

فهرست