درود بر شما عزیزان با قسمت چهارم از فصل اول آموزش رایگان نرم افزار سپیدار در خدمت شما هستیم، در این جلسه قصد داریم ادامه ی مبحث سیستم حسابداری نرم افزار سپیدار را  با سه موضوع قید شده در زیر ادامه دهیم.

  1. تبدیل اسناد موقت به دائم
  2. صدور سند تسعیر پذیر
  3. صدور سند کل

تبدیل اسناد موقت به دائم

همانطور که شما عزیزان آگاه می باشید در پایان هر دوره ی مالی نیاز است که ما دفاتر خود را ببندیم و عملیات مربوط به پایان سال را انجام دهیم. در نرم افزار سپیدار نیز عملیات پایان سال شامل مراحلی می شود که یکی از آنها تبدیل اسناد موقت به دائم می باشد.

برای تبدیل اسناد موقت به دائم کافیست بعد از کلید بر روی سیستم حسابداری روی گزینه ی تبدیل اسناد موقت به دائم در زیر منوی عملیات کلید کنیم تا پنجره ی کوچک مربوط به آن باز شود؛ در پنجره ی باز شده میتوانیم تاریخ روزی را که نیازمند هستیم تا آن روز سند های ما دائمی شوند را درج کنیم و بر روی دکمه ی قفل در بالای صفحه مربوط برای انجام عملیات کلیک کنیم.

تبدیل اسناد موقت به داعم

 

نکته ای که در این جا باید مورد توجه قرار دهیم این است که بعد از دائمی کردن اسناد به هیچ عنوان نمیتوانیم آنها را ویرایش کنیم و اسنادی که نیاز به اصلاح یا تکمیل اطلاعات دارند را حتما باید قبلتر ویرایش کنیم.اگر در زمان تنظیم درختواره حساب ها برای حساب های معین ویژگی کنترل ماهیت طی دوره را فعال کرده باشیم در زمان دائمی کردن اسناد اگر مشکلی در ماهیت حساب ها وجود داشته باشد.

به ما گوش زد می کند و ما میتوانیم سند مورد نظر را قبل از دائمی کردن آن اصلاح کنیم و یا آن را در نظر نگیریم و اسناد را از موقت به دائمی تبدیل کنیم؛ پس از این عملیات وضعیت اسناد دائمی می شوند و نمیتوان به هیچ عنوان اطلاعات آنها را ویرایش نمود.

سند تسعیر ارز

برای انجام عملیات تسعیر ارز ما نیازمند تهیه ماژول زیر سیستم ارزی هستیم و برای دفاتر معینی که نیاز داریم که عملیات مربوط به تسعیر ارز رو برای آنها انجام دهیم می بایست در بخش درختواره حساب ها گزینه ی تسعیر پذیر را برای آنها وارد کنیم.

برای انجام این عملیات بعد از کلیک بر روی سیستم حسابداری باید بر روی گزینه ی صدور سند تسعیر ارز در زیر منوی عملیات کلیک کنیم تا پنجره ی مربوط باز شود؛ در پنجره ی باز شده می بایست روزی که تا آن تاریخ میخواهیم این عملیات برای آن محاسبه گردد و هم چنین کد حساب معین مربوط به این عملیات را انتخاب کنیم.

صدور سند تسعیر ارز

 

بعد پر کردن فیلد های مربوط میبایست بر روی گزینه ی بازخوانی حساب های تسعیر پذیر کلیک کنیم تا تمام حساب های معین انتخاب شده را مشاهده کنیم؛ بعد از چک کردن اطلاعات مربوط میتوانیم گزینه ی صدور سند تسعیر ارز در بالای پنجره را بزنیم تا این سند به همین راحتی برای ما ثبت شود. (سند تسعیر ارز برای کالا هایی در نظر گرفته می شوند که با ارز خرید و فروش می شوند و نمایانگر میزان سود و زیان ما در زمان نوسانات قیمت ارز می باشد)

صدور سند کل

این ویژگی به ما اجازه میدهد تا بتوانیم سند های طول یک دوره ی زمانی را در یک سند واحد تجمیع کنیم.که در گذارش گیری ها بتوانیم بهترین نتیجه را کسب کنیم. معمولا  این بازه بصورت ماهانه، روزانه یا در دوره های خاص با توجه به اهداف شرکت ها انجام می شود؛ برای این کار ابتدا باید پس از کلیک بر روی سیستم حسابداری، از زیر منوی عملیات بر روی گزینه صدور سند کل کلیک کنیم تا پنجره مربوطه برای ما ظاهر بشود.

صدور سند کل

حالت تجمیعی

بوسیله این حالت میتوانیم یک بازه زمانی مانند طول یک ماه را تعیین کنیم تا تمام اسناد را در آن بازه به یک سند کل تبدیل کنیم.

حالت روزانه

در این حالت می توانیم یک تاریخ را انتخاب کنیم تا آن تاریخ اسناد هر روز به شکل روز به روز به یک سند واحد تبدیل بشوند. که اگر این تاریخ از شروع سال مالی یکسال کامل باشد ما به تعداد 365 سند برای هر یک از روز ها خواهیم داشت.

این نکته را باید مورد توجه قرار دهیم که تنها پس از دائمی کردن اسناد می توانیم برای آنها سند کل صادر کنیم و قبل آن این امکان را نخواهیم داشت.

ممنون که در این قسمت هم ما را تا پایان همراهی کردید لطفا سوالات و نظرات خود را در انتهای همین صفحه برای ما ارسال کنید تا بتوانیم خدماتی بهتر و هدفمند تر به شما عزیزان ارئه دهیم. در قسمت بعد نیز به مرور عملیات مربوط به «سند اختتامیه و افتتاحیه»،«اصلاح و طبقه بندی حساب» و «بستن حساب سود و زیانی» خواهیم پرداخت همراه ما باشید. با تشکر.

11 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفا آن را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید.

11 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست