آموزش پیمانکاری در نرم افزار سپیدار

آموزش فرآیند شرکت پیمانکاری در سپیدار

مدرس: بهنام رجبی

تعداد جلسات: 12 جلسه

مدت دوره: 5:30 ساعت

حجم فایل: 1400 مگابایت

کیفیت: Full HD

down-arrow

قسمت یک: آشنایی با دوره شرکت های پیمانکاری  (رایگان)

در این قسمت سعی شده تا به چند سوال متداول مربوط به دوره پاسخ داده شود؛ همچنین نحوه پیدا کردن سایت در حساب سنتر نیز گفته شده است؛ به علاقه مدان به یادگیری پیمانکاری سپیدار حتما پیشنهاد میشود این ویدیو را تمامش کنند.

قسمت دوم: سرفصل های دوره پیمانکاری  (رایگان)

قسمت دوم دوره پیمانکاری به معرفی قسمت های مختلف و سرفصل های آن پرداخته است؛ برای اینکه مطلع شوید در هر قسمت در دوره چه میگذرد حتما این ویدیو را تماشا کنید.

قسمت سوم: آشنایی فرآیند یک شرکت پیمانکاری (رایگان)

علاقه مندان یادگیری به علاقه مندان یادگیری بحث پیمانکاری پیشنهاد میشود این ویدیو را تماشا کنند؛ با کمک این ویدیو یه ساختار و چهارچوب کلی از اتفاقات و رویداد های یک شرکت پیمانکاری توضیح داده شده است.

شرکت پیمانکاری

عموما یک شرکت پیمانکاری به مجموعه ای گفته میشود که دارای شخصیت حقیقی یا حقوقی میباشد؛ این شرکت به قصد انجام فعالیت، قرارداد هایی را با شخصیت حقیقی یا حقوقی دیگری را منعقد مینماید، در این قرارداد شرکتی که قصد انجام پروژه دارد را “پیمانکار” و شرکتی که درخواست کننده و پرداخت کننده هزینه ها میباشد را “کارفرما” و پروژه مابین این دو طرف را “پروژه پیمان مینامند.

تنوع و نوع پروژه های پیمانکاری بسیار زیاد است، پروژه های ساختمانی و عمرانی، پروژه های مهندسی صنایع و معادن و صنعت الکترونیک، پروژه های هنری، پروژه های پزشکی، پروژه های آموزشی و… پروژه های متعدد پیمانکاری میباشند؛ یک ویژکی بسیار مهم در کسب و کار پیمانکاری منعطف بودن آن است، یعنی معمولا چهارچوب های مشخص شده ای در پروژه پیمان وجود ندارد و همه چیز در قرارداد پیمان به غیر از ضرائب و نرخ های قانونی و قوانین کار و بیمه تامین احتماعی و دارائی، توسط طرفین قرارداد با توجه به عرف ثبت بازار ثبت میشود.

میتوان گفت حسابداری پیمان از سخت ترین های حسابداریست، و یک حسابدار مجموعه بازرگانی با حجم عظیمی از اطلاعات مالی،بانکی، مالیاتی،تامین احتماعی، حقوقی، سرکار دارد.

5 عامل با اهمیت در حسابداری پیمانکاری

 • ارزیابی ریسک پروژه ها : یک قرارداد پیمان از اجزای زیادی تشکیل شده است؛ مدت زمان اجرای پروژه، هزینه پروژه، نرخ ها و ضرایب، مواد مصرفی و… ، باید قادر باشید با توجه به اجزای ثبت شده در قرارداد و وضعیت نسبی بازار ، ریسک های محتمل را شناسایی و با توجه به آنها تصمیم گیری ای لازم را به عمل آورید.
 • شناسایی، ثبت و مدیریت هزینه ها : حسابداری در شرکت های پیمانکاری فرآیند پیچیده و سختی دارد، یکی از پیچیدگی های این کار شناسایی و ثبت هزینه هاست، از آنجایی که یک شرکت پیمانکاری بسته به نوع فعالیتش میتواند فرآیند های بسیار زیادی را در مسیر انجام پروژه بپیماید.

فرآیند یک شرکت پیمانکاری

1- شرکت در مناقصه : همان طور که گفته شده پروژه های پیمان تنوع زیادی دارند، این تنوع شامل کارفرمایان پروژه نیز هست، در بسیاری از اوقات ممکن از کارفرما از اورگان ها و سازمان های وابسته به دولت باشد. و زمانی که کارفرما وابسطه به دولت است، مناقصه تشکیل و مجموعه ای از شرکت های پیمانکاری در مناقصه شرکت میکنند.

2- عقد و ثبت قرارداد : با استفاده از قرارداد ، وضعيت قرارداد در سازمان مشخص ميشود، با ورود و ثبت اطلاعات قرارداد ، موارد و امكانات زير در اختيار شما قرار ميگيرد :

 • تعيين وضعيت قرارداد از نظر موضوع قرارداد ، مركز هزينه ، كارفرما ، نوع قرارداد .
 • تعيين اطلاعات ريالي قرارداد مبلغ قرارداد، پيش دريافت قراداد، مصالح كارفرما  .
 • تعيين اطلاعات ضرايب قرارداد، تضامين قرارداد و تغييرات قرارداد  .
 • تعيين كارگاه ها و شعب هايي از بيمه تامين اجتماعي كه مرتبط با قرارداد است.

3- صورت وضعیت : پيمانكار ، وضعيت كارهاي انجام شده از شروع كار تا آن تاريخ را طبق الحاقيه ، دستور كارها و صورت جلسه ها اندازه گيري مي نمايد و مقدار مصالح پاي كار را تعيين مي كند ، مبلغ صورت وضعيت را محاسبه كرده و آنرا معمولاً در آخر ماه تسليم كارفرما مي نمايد .

كارفرما  صورت وضعيت پيمانكار را از نظر تطبيق با اسناد و مدارك قرارداد كنترل كرده و در صورت لزوم با تعيين دليل اصلاح مي نمايد كارفرما صورت وضعيت كنترل شده را رسيدگي كرده و بعد از كسر وجوهي كه بابت صورت وضعيت هاي موقت قبلي پرداخت شده است و همچنين اعمال كسور قانوني و كسور متعلقه طبق قرارداد ، باقيمانده مبلغ قابل پرداخت به پيمانكار را ظرف مدت مورد توافق از تاريخ وصول صورت وضعيت، پرداخت مي كند . با پرداخت صورت وضعيت موقت ، تمام كارها و مصالح كه در صورت وضعيت مزبور درج گرديده است متعلق به كارفرماست ، ليكن به منظور اجراي بقيه كار هاي موضوع قرارداد ، به رسم امانت ، تا موقع تحويل موقت ، در اختيار پيمانكار قرار مي گيرد .

مقادير درج شده در صورت وضعيت هاي موقت و پرداخت هايي كه بابت آنها به عمل مي آيد جنبه موقت و علي الحساب دارد و هر نوع اشتباه اندازه گيري و محاسباتي و جز اينها ، در صورت وضعيت هاي بعدي يا در صورت وضعيت قطعي ،اصلاح و رفع ميشود .

4- صورت هزینه :صورت هزینه، سندی است که در آن می توانید هزینه های مرتبط با قرارداد را ثبت نمایید. با استفاده از این سند امکان ثبت انواع هزینه هایی که در کارگاه انجام می شوند و نیز هزینه های مستقیم انجام گرفته در دفتر مرکزی برای قرارداد را خواهید داشت. همچنین امکان ثبت هزینه ها به تفکیک هزینه های نقدی و اعتباری وجود دارد.

نظرات شما

نظرات خود را در مورد دوره آموزشی بسته پیمانکاری سپیدار بیان کنید 🙂

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • الهه احمدی
  1400-07-02 14:50

  سلام وقت بخیر دوره کامل از صفر تا صد حسابداری پیمانکاری میخوام باید کدام پکیج تهیه کنم؟

  پاسخ
  • سلام الهه عزیز
   مجموعه دوره های آموزشی پیشرفته سپیدار، آموزش حسابداری نیستند، در واقع آموزش ثبت رویداد های مالی و فرایند های شرکت ها در قالب سیستم های سپیدار هستند.
   سپاس از همراهی شما

 • مجتبی
  1399-12-25 23:56

  سلامی گرم به تیم عزیز حساب سنتر؛ دوره تولیدی؛ بازرگانی؛ پیمانکاری شما رو دیدم حرف نداره؛ خداحفظتون کنه

  پاسخ
  • سلام مجتبی عزیز
   ممنون بابت انرژی مثبت و همراهی شما؛ خوشحالیم که کاربرانی همچون شما ما را دنبال میکنند.

 • مجید تاجیک
  1399-10-08 15:36

  ممنونم از اقای رجبی عزیز بابت فایل های اموزشی عالیتون

  پاسخ
 • رضامرحوم
  1399-08-14 12:11

  سلام …
  آقای رجبی 5 – 6 روز از هشتم آبان ماه گذشته است چرا در سایت برای فروش بسته پیمانکاری را قرار نمیدهید؟ و اینکه این بسته آموزشی برای کسی که اصلا در شرکت های پیمانکاری کار نکرده است میتواند مفید باشد (منظور ار مفاهیم کار هست نه فقط نوع ثبت ها – منظور بعنوان مثال ، الان مناقصه هست حالا ثبتش این هست …. منظور مناقصه را شرح می دهید در این آموزش که داستان چی هست)
  بسیار ممنونم
  “و من ا… التوفیق “

  پاسخ
  • سلام رضا عزیز
   1- بابت بد قولی پیش آمده در انتشار این دوره از شما عذر خواهی میکنم؛ تمام سعیمان را میکنیم تا ریز جمعه دوره را در وبسایت منتشر کنیم.
   2- در کل من همیشه قبل از اینکه بخوام فرم یا بخشی را توضیح بدهم، داستان و زمان های استفاده از اون بخش را توضیح میدهم؛ اما خب پیش نیاز های این آموزش یکی دوره استقرار و راه اندازی سپیدار و دیگری آشنایی با مباحث حسابداری و مالی شرکت های پیمانکاری است.

 • سهیلا سرزمینی سروستانی
  1399-08-08 13:04

  سلام
  چه زمانی این بسته فعال میشود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

دوره آموزشی بسته پیمانکاری سپیدار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

بالا
بالا
مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک
فهرست