آموزش پیمانکاری در نرم افزار سپیدار

آموزش فرآیند شرکت پیمانکاری در سپیدار

مدرس: بهنام رجبی

تعداد جلسات: به زودی

مدت دوره: به زودی

نحوه استفاده: به زودی

حجم فایل: به زودی

down-arrow
راهنما

سرفصل های این دوره:

 • 1) آشنایی با ورژن پیمانکاری نرم افزار سپیدار
 • 2) شرکت پیمانکاری چیست
 • 3) فرآیند شرکت پیمانکاری
 • 4) شناسایی فرآیند شرکت پیمانکاری در نرم افزار سپیدار
 • 5) ایجاد سناریو شرکت پیمانکاری در نرم افزار سپیدار

شرکت پیمانکاری

عموما یک شرکت پیمانکاری به مجموعه ای گفته میشود که دارای شخصیت حقیقی یا حقوقی میباشد؛ این شرکت به قصد انجام فعالیت، قرارداد هایی را با شخصیت حقیقی یا حقوقی دیگری را منعقد مینماید، در این قرارداد شرکتی که قصد انجام پروژه دارد را “پیمانکار” و شرکتی که درخواست کننده و پرداخت کننده هزینه ها میباشد را “کارفرما” و پروژه مابین این دو طرف را “پروژه پیمان مینامند.

تنوع و نوع پروژه های پیمانکاری بسیار زیاد است، پروژه های ساختمانی و عمرانی، پروژه های مهندسی صنایع و معادن و صنعت الکترونیک، پروژه های هنری، پروژه های پزشکی، پروژه های آموزشی و… پروژه های متعدد پیمانکاری میباشند؛ یک ویژکی بسیار مهم در کسب و کار پیمانکاری منعطف بودن آن است، یعنی معمولا چهارچوب های مشخص شده ای در پروژه پیمان وجود ندارد و همه چیز در قرارداد پیمان به غیر از ضرائب و نرخ های قانونی و قوانین کار و بیمه تامین احتماعی و دارائی، توسط طرفین قرارداد با توجه به عرف ثبت بازار ثبت میشود.

میتوان گفت حسابداری پیمان از سخت ترین های حسابداریست، و یک حسابدار مجموعه بازرگانی با حجم عظیمی از اطلاعات مالی،بانکی، مالیاتی،تامین احتماعی، حقوقی، سرکار دارد.

5 عامل با اهمیت در حسابداری پیمانکاری

 • ارزیابی ریسک پروژه ها : یک قرارداد پیمان از اجزای زیادی تشکیل شده است؛ مدت زمان اجرای پروژه، هزینه پروژه، نرخ ها و ضرایب، مواد مصرفی و… ، باید قادر باشید با توجه به اجزای ثبت شده در قرارداد و وضعیت نسبی بازار ، ریسک های محتمل را شناسایی و با توجه به آنها تصمیم گیری ای لازم را به عمل آورید.
 • شناسایی، ثبت و مدیریت هزینه ها : حسابداری در شرکت های پیمانکاری فرآیند پیچیده و سختی دارد، یکی از پیچیدگی های این کار شناسایی و ثبت هزینه هاست، از آنجایی که یک شرکت پیمانکاری بسته به نوع فعالیتش میتواند فرآیند های بسیار زیادی را در مسیر انجام پروژه بپیماید.

فرآیند یک شرکت پیمانکاری

1- شرکت در مناقصه : همان طور که گفته شده پروژه های پیمان تنوع زیادی دارند، این تنوع شامل کارفرمایان پروژه نیز هست، در بسیاری از اوقات ممکن از کارفرما از اورگان ها و سازمان های وابسته به دولت باشد. و زمانی که کارفرما وابسطه به دولت است، مناقصه تشکیل و مجموعه ای از شرکت های پیمانکاری در مناقصه شرکت میکنند.

2- عقد و ثبت قرارداد : با استفاده از قرارداد ، وضعيت قرارداد در سازمان مشخص ميشود، با ورود و ثبت اطلاعات قرارداد ، موارد و امكانات زير در اختيار شما قرار ميگيرد :

 • تعيين وضعيت قرارداد از نظر موضوع قرارداد ، مركز هزينه ، كارفرما ، نوع قرارداد .
 • تعيين اطلاعات ريالي قرارداد مبلغ قرارداد، پيش دريافت قراداد، مصالح كارفرما  .
 • تعيين اطلاعات ضرايب قرارداد، تضامين قرارداد و تغييرات قرارداد  .
 • تعيين كارگاه ها و شعب هايي از بيمه تامين اجتماعي كه مرتبط با قرارداد است.

3- صورت وضعیت : پيمانكار ، وضعيت كارهاي انجام شده از شروع كار تا آن تاريخ را طبق الحاقيه ، دستور كارها و صورت جلسه ها اندازه گيري مي نمايد و مقدار مصالح پاي كار را تعيين مي كند ، مبلغ صورت وضعيت را محاسبه كرده و آنرا معمولاً در آخر ماه تسليم كارفرما مي نمايد .

كارفرما  صورت وضعيت پيمانكار را از نظر تطبيق با اسناد و مدارك قرارداد كنترل كرده و در صورت لزوم با تعيين دليل اصلاح مي نمايد كارفرما صورت وضعيت كنترل شده را رسيدگي كرده و بعد از كسر وجوهي كه بابت صورت وضعيت هاي موقت قبلي پرداخت شده است و همچنين اعمال كسور قانوني و كسور متعلقه طبق قرارداد ، باقيمانده مبلغ قابل پرداخت به پيمانكار را ظرف مدت مورد توافق از تاريخ وصول صورت وضعيت، پرداخت مي كند . با پرداخت صورت وضعيت موقت ، تمام كارها و مصالح كه در صورت وضعيت مزبور درج گرديده است متعلق به كارفرماست ، ليكن به منظور اجراي بقيه كار هاي موضوع قرارداد ، به رسم امانت ، تا موقع تحويل موقت ، در اختيار پيمانكار قرار مي گيرد .

مقادير درج شده در صورت وضعيت هاي موقت و پرداخت هايي كه بابت آنها به عمل مي آيد جنبه موقت و علي الحساب دارد و هر نوع اشتباه اندازه گيري و محاسباتي و جز اينها ، در صورت وضعيت هاي بعدي يا در صورت وضعيت قطعي ،اصلاح و رفع ميشود .

4- صورت هزینه :صورت هزینه، سندی است که در آن می توانید هزینه های مرتبط با قرارداد را ثبت نمایید. با استفاده از این سند امکان ثبت انواع هزینه هایی که در کارگاه انجام می شوند و نیز هزینه های مستقیم انجام گرفته در دفتر مرکزی برای قرارداد را خواهید داشت. همچنین امکان ثبت هزینه ها به تفکیک هزینه های نقدی و اعتباری وجود دارد.

نظرات شما

نظرات خود را در مورد دوره آموزشی بسته پیمانکاری سپیدار بیان کنید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

دوره آموزشی بسته پیمانکاری سپیدار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

بالا
بالا
مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک
فهرست