افتتاحیه نرم افزار سپیدار

آموزش عملیات استقرار سپیدار (افتتاحیه)

مدرس: بهنام رجبی

تعداد جلسات: 14 جلسه

مدت دوره: 10 ساعت

حجم فایل: 2100 مگابایت

کیفیت: Full HD

down-arrow

قسمت یک: آشنایی و بررسی دوره استقرار   (رایگان)

در این قسمت کمی با دوره استقرار سپیدار و هدف ایجاد آن آشنا میشویم و به پنج سوال اساسی در مورد دوره استقرار پاسخ میدهیم، همچنین مسیر راهنما (اینفوگرافیک) آموزش نرم افزار سپیدار را مشاهده و آن را بررسی میکنیم.

قسمت دوم: بررسی ساختار دوره   (رایگان)

دوره استقرار (عملیات اول دوره) در 14 قسمت و مجموعا 10 ساعت آماده شده، در این قسمت به بررسی محتوا هر قسمت میپردازیم، و تک تک قسمت ها را بررسی میکنیم.

قسمت سوم: تعریف استقرار  (رایگان)

در قسمت سوم از دوره آموزش استقرار سپیدار، اول از همه به مفهوم کلمه استقرار میپردازیم، اینکه کلمه استقرار در لغت به چه معناست و در حسابداری چه کاربردی دارد، موضوعاتی است که در ویدیو قسمت سوم آن را مشاهده خواهیدد کرد.

آموزش عملیات ابتدای دوره (عملیات اول دوره) در نرم افزار سپیدار

سرفصل های دوره استقرار

قسمت اول: آشنایی و بررسی اولیه دوره

در این قسمت به بررسی کلی ساختار دوره و پاسخ به سوالات پیرامون آن میپردازیم.

قسمت دوم: آشنایی با ساختار دوره

دوره استقرار در 14 قسمت و مجموعا 10 ساعت تهیه شده است، با کمک قسمت دوم این دوره، یک آشنایی مختصری نسبت به بقیه قسمت ها پیدا میکنیم و متوجه میشویم که در محتوا هر قسمت چه مباحثی جریان دارد.

قسمت سوم: تعریف مفهوم استقرار

قبل از شروع به آموزش نیاز هست که کمی با مفهوم و معنی لغت استقرار آشنا شویم، در قسمت سوم به این مبحث پرداخته ایم و شما کاملا با معنای کلمه استقرار آشنا میشوید.

قسمت چهارم: نصب کامل نرم افزار

اولین قدم در استقرار هر نرم افزار حسابداری، نصب آن بر روی سیستم هاست، در قسمت چهارم 2 روش نصب شبکه و نصب تک کاربره به صورت کامل آموزش شده است.

قسمت پنجم: معرفی سناریو آموزشی

هر دوره آموزشی برای یادگیری اصولی تر و درست تر نیاز به یک چارت آموزشی مشخص و دقیق دارد، در قسمت پنجم با فایل PDF ای آشنا میشویم که این فایل را در دوره سناریو مینامیم.

قسمت ششم: انجام عملیات پایه

بعد از نصب و آشنایی با سناریو نوبت به آن رسیده که وارد نرم افزار سپیدار شویم و عملیات افتتاحیه خود را آغاز کنیم، در قسمت ششم 3 عملیات اصلی و با اهمیت که قبل از هر چیز نیاز هست به آن توجه ویژه ای شود آموزش داده شده است.

قسمت هفتم: تنظیم و بررسی تنظیمات اولیه

حال که عملیات پایه را انجام داده ایم، قبل از شروع به ثبت اسناد، باید به سراغ تنظیمات برویم و تنظیمات را طبق نیاز هایمان شخصی سازی کنیم؛ در این قسمت به کاربرد تک تک المان های تنظیمات پرداخته شده است.

قسمت هشتم: استقرار تامین کنندگان و انبار

حال که تمام تنظیمات اساسی سپیدار انجام شده نوبت به استقرار سیستم ها رسیده، در قسمت هشتم استقرار سیستم تامین کنندگان و انبار آغاز میشود و تک تک مراحل آن توضیح داده شده است.

قسمت نهم: استقرار مشتریان و فروش 

در قسمت نهم از دوره استقرار، به استقرار سیستم مشتریان و فروش پرداخته شده و تمامی مراحل آن به ترتیتب گفته شده است.

قسمت دهم: دریافت و پرداخت

در قسمت دهم از دوره استقرار به استقرار سیستم دریافت و پرداخت و مراحل و فرآیند های موجود در آن پرداخته شده و تک تک مراحل به صورت کامل توضیح داده شده است.

قسمت یازدهم: استقرار حقوق و دستمزد

این قسمت به موضوع استقرار کارمندان و راه اندازی سیستم حقوق و دستمزد پرداخته و تمامی مراحل به صورت امل توضیح داده شده است.

قسمت دوازدهم: استقرار دارایی ثابت

دارایی ثابت جزء جدایی ناپذیر در فرآیند مالی شرکت هاست، در این قسمت به صورت کامل با فرآیند استقرار دارایی ثابت میپردازیم.

قسمت سیزدهم: استقرار حسابداری و تراز افتتاحیه

میتوان گفت قسمت سیزدهم مهمترین قسمت دوره استقرار میباشد، نتیجه تمام فرآیند ها و مراحلی که در قسمت های گذشته طی کرده ایم، در این قسمت نشان داده خواهد شد؛ در این قسمت همنین سند افتتاحیه سیستمی صادر، اصلاحات آن تا رسیدن به تراز درست افتتاحیه انجام خوهد شد؛ محتوای آموزشی در قسمت سیزدهم به اتمام میرسد.

قسمت چهاردهم: جمع بندی و مشاوره

این قسمت برای دانشجویان و علاقه مندان به یادگیری نرم افزار سپیدار است؛ این قسمت در رابطه با مسیر و هدف تان در مسیر آموزش نرم افزا سپیدار صحبت شده است.

عملیات استقرار نرم افزار سپیدار چیست؟

فرقی نمیکند نرم افزار حسابداری سپیدار را خریداری کرده باشید یا نرم افزار حسابداری شرکت های دیگر را، حتی سطح نرم افزار هم مهم نیست، یعنی چه نرم افزار حسابداری در سطح فروشگاه ها یا نرم افزار حسابداری در سطح شرکت های کوچک، متوسط یا بزرگ؛ در همه نرم افزار های مالی ما باید عملیات استقرار را در شروع کار خود انجام دهیم.

حالا سوال اینجاست: عملیات استقرار نرم افزار چیست؟

عملیات استقرار یا عملیات ابتدای دوره نرم افزار حسابداری مجموعه اطلاعات پایه ای است که باید در ابتدای کار خود وارد نرم افزار مالی خود کنیم؛ این عملیات فقط لازم است در سال آغازین شروع کار ما انجام شود.

در عملیات ابتدای دوره یا استقرار نرم افزار چه اطلاعاتی وارد میشود؟

اول از همه باید بدانیم که اصلا چرا باید عملیات استقرار را انجام دهیم؟! خب بیایید 2 سناریو متفاوت را بررسی کنیم:

1- فرض کنیم شرکتی تازه تاسیس داریم و نرم افزار سپیدار را خریداری کرده ایم:

New Business

در این صورت این شرکت تازه تاسیس شامل اطلاعاتی است که نرم افزار مالی ما باید از آن ها با خبر باشد، مثل: مقدار آورده شرکا، مشخصات کارمندان، لیست انبار ها، لیست اسامی و مشخصات کالا و خدمات، حساب های بانکی شرکت، مشخصات مشتریان، تامین کنندگان و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی و…

همان طور که مشاهده کردید حتی شرکتی تازه تاسیس هم کلی اطلاعات پایه استقراری دارد که باید همه این اطلاعات را در نرم افزار مالی خود ثبت کند.

2- شرکتی که 5 سال از تاسیسش میگذرد و امروز نرم افزار مالی خود را خریداری کرده است:

خب در سناریو اول دیدیم که با 2 جین اطلاعات روبهرو هستیم که باید وارد نرم افزار حسابداری خود کنیم، اما حالا در اینجا میتوانیم یگوییم با 4 جین اطلاعات روبه رو هستیم، یعنی علاوه برتمامی اطلاعات سناریو اول، باید اطلاعاتی مانند، مانده اول دوره انبارها، بانک ها، صندوق ها، مانده مشتریان، تامین کنندگان، حساب ها، استحلاک انباشته دارایی ها، اسناد دریافتی و پرداختی بین دوره ای و… را نیز ثبت کنیم که با توجه به حجم گردش حساب آن شرکت مقادیر این اطلاعات میتواند متفاوت باشد.

نظرات شما

نظرات خود را در مورد دوره آموزش راه اندازی نرم افزار سپیدار بیان کنید 🙂

20 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • پری سیما
  1399-08-11 12:27

  سلام
  2 مورد بود یکی در خصوص تکمیل کار شما و دیگری سوالی

  در متون راهنما نگاهی کردم تمامی استقرار بخش ها رعایت شده است ولی بحثی در خصوص استقرار پیمانکاری خالی هست (مثلا قرارداد پیمانکاری)
  حیف بود چون کیفیت کار تیم بالا بود خواستم اشاره ای کرده باشم

  و اینکه عامل محاسبه در تامین کنندگان و انبار دقیقا چه کاری را انجام میدهد ؟

  با سپاس فراوان

  پاسخ
  • سلام پری عزیز
   1- در خصوص استقرار سیستم پیمانکاری؛ این مورد در برنامه کار قرار دارد و به دوره اضافه خواهد شد
   2- فرمول و يا عامل محاسبه براي يك سري از كالاهايي كه واحد اصلي انها با يك فرمول خاصي محاسبه ميشود مورد استفاده قرار ميگيرد مثلا كالايي كه طول عرض و ارتفاع دارد مي توان از عامل استفاده كرد تا واحد اصلي كالا محاسبه گردد.

   سپاس از همراهی شما

 • میهمان
  1399-07-30 23:07

  سلام و وقت بخیر
  در دوره استقرار برای ثبت سریالی ، مثالی از گوشی های همراه را آورید و بسیار جالب بود
  من در نسخه آزمایشی این کار را انجام دادم و موفق شدم و ممنون از شما هستم ، ولی سوال پیش آمده این است چگونه می توان از شماره های تکراری جلوگیری بعمل آورد ؟ (منظور شماره سریالی را ثبت کرده ایم فردا بدون جستجوی آن ، اشتباهی با آن شماره سریال با کالا را وارد انبار می کنیم) …. اگر نمیشود پیشنهادی شما دارید برای این مشکل اشتباهی ثبت مجدد سریالی برای کالایی

  پاسخ
  • سلام کاربر عزیز
   سپاس از حسن نظر شما، لطفا از نام و ایمیل حقیقی خود در ارسال پیام ها استفاده نمایید.
   برای کد کالا این حساسیت وجود دارد، اما متاسفانه برای سریال کالا این امکان وجود ندارد.
   سپاس از همراهی شما

 • مهرداد
  1399-07-29 22:49

  سلام.وقت بخیر.
  تشکر می کنم بابت قرار دادن دوره آموزشی مقدماتی.
  آیا در دوره پیشرفته آموزش دارایی ثابت را قرار می دهید یا خیر؟

  پاسخ
 • احمد
  1399-07-17 12:10

  سلام
  در بخش استقرار تمام بخش های دارایی ثابت و پیمانکاری مثل دوره رایگان توضیح مختصر داده میشه؟

  پاسخ
  • سلام احمد عزیز
   در دوره استقرار فرآیند راه اندازی سیستم ها انجام میشه، فرم هایی که در فرآیند اول دوره هستند کامل توضیح داده میشه اما با فرم هایی که مربوط به فرآیند طی دوره و پایان دوره هستند اشاره ای نمیشه.
   سپاس از همراهی شما

 • یاشار
  1399-06-03 22:55

  سلام روزتون بخیر
  آموزش بسیار عالی و کامل بود ممنون، فقط آقای رجبی ما در مجموعمون الان یک چالشی داریم، ما الان با کمک این آموزش شما اکثر مراحل عملیات استقرار سپیدار رو انجام دادیم ولی چون اطلاعات رو از یک نرم افزار دیگه میاریم، بخش مربوط به کالا هامون تعدادش بالای 8000 تا و تعداد مشتری و تامین کنندهامون بالای 20،000 تاس (چون ما اطلاعات تمام مشتریهامون رو ثبت میکنیم و نیاز داریم که در سپیدار هم باشن) این اطلاعات باید تماما وارد بشه؟ یا برای این موضوع راهکاری هست که مثلا سیستمی اینارو انتقال بدید؟ اگر هزینه ای هم داره ما مشکلی نداریم. ممنون میشم به این سوال من پاسخ بدید و کمکمون کنید.

  پاسخ
  • سلام یاشار عزیز
   ممنون که بعد از دیدن این دوره نظر خودتون رو با ما به اشتراک قرار داده اید.
   بله، ثبت اطلاعات مربوط به فهرست کالاها و فهرست مشتریان و تامین کنندگان شما میتوانیم از کانورت اطلاعات از طریق اکسل استفاده کنیم، پیشنهاد میکنم اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر دارید با شماره 88800150 – 021 تماس بگیرید.
   سپاس از همراهی شما کاربر گرامی

 • محمد زرندی
  1399-06-03 22:51

  سلام آقا بهنام عزیز
  من آموزش های رایگان شمارو دیدم و خیلی هم عالی بود، در این آموزش نکات جدید گفته میشه؟

  پاسخ
  • سلام محمد عزیز
   در آموزش های رایگان صرفا به صورت فیلدی بخش ها مختلف سپیدار طبق ترتیب مشخص آموزش داده شده است، اما در دوره رایگان سپیدار هیچ سناریویی مطرح و بررسی نشده است، اما دوره عملیات ابتدای سال سپیدار به صورت سناریو محور به استقرار سیستم های سپیدار میپردازد و به ترتیب تمامی مراحل این عملیات را در سپیدار پوشش میدهد.

 • amir hesam
  1399-06-03 22:48

  آموزش واقعا کاربردی خوبی بود
  مخصوصا نکاتی که در رابطه با فایل های پشتیبان فرمودید یکی از مشکلات مارو حل کرد.

  پاسخ
  • سلام امیرحسام عزیز
   ممنون که بعد از دیدن این دوره نظرتون رو با ما با اشتراک قرار داده اید.
   از همراهی شما سپاسگذاریم

 • فائزه
  1399-06-03 22:47

  سلام وقتتون بخیر، ببخشید اینجا سوال میپرسم
  زمانی که میخوایم سند افتتاحیه بزنیم میریم از بخش شرکت اینکارو انجام میدیم، میخواستم بدونم اگر از اونجا نزنیم و خودمون دستی بزنیم مشکلی به وجود میاد؟
  پیشاپیش از پاسخ گویی شما سپاس گذارم

  پاسخ
  • سلام فائزه عزیز
   خیر به ضورت دستی نمیشه، اگر فرضا این کار رو انجان بدهیم، در در پایان سال مالی به مشکل جدی برخورد میکنیم و نمیتونیم سال مالی را ببندیم، حتما سعی کنید مراحل عملیات اول دوره را طبق آموزش جلو بروید.

   سپاس از همراهی شما کاربر گرامی

 • فرشید روحی
  1399-06-03 22:45

  دوره واقعا کامل و خوبی بود، خسته نباشید میگم بهتون آقای رجبی

  پاسخ
  • سلام فرشید عزیز
   خیلی خوشحالیم که این دوره برای شما رضایت بخش بوده است.
   سپاس از همراهی شما

 • نازنین
  1399-06-03 22:44

  سلام، منظورتون از اینکه گفتید ترازنامه بالانس میشه چی بود؟

  پاسخ
  • سلام نازنین عزیز
   زمانی که سند افتتاحیه را صادر میکنیم تمامی مانده های افتتاحیه را به یک معین انتظامی انتقال میدهیم، با انجام اینکار ترازنامه از حالت بالانس خارج میشه و با راهکار ارائه شده در این آموزش این موضوع برطرف میشود.
   ممنونیم از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اشتراک گذاری

دوره آموزش راه اندازی نرم افزار سپیدار را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

بالا
بالا
مقاله
مقاله
نظرات
نظرات
اشتراک
اشتراک
فهرست